LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rikonfirmimi i Berishës në PD/ Zheji: Nuk e dimë nëse është më e mira, Basha shpikës i të zezave në opozitë

23 Maj 2022, 13:52, Aktualitet CNA

Analisti Artur Zheji ka komentuar situatën në PD dhe zgjedhjen e Sali Berishës në krye të PD-së.

Në një intervistë për ?Pikat mbi i?, ai tha se brenda një viti kanë ndodhur ndryshime të mëdha në PD, ndërsa thekson se pritet të shihet se si do të jetë situata në vijim, nën drejtimin e Berishës.

?Brenda një viti kemi një kryetar të ri, largimin e egër të Bashës dhe fushatë të re të ngritur për krimin opozitar të Bashës, mbi dëmin opozitar të Bashës. Çfarë ka të keqe historia e opozitës, Basha ishte shpikësi, kultivuesi i këtyre të zezave. Ai u zgjodh me 80% të votave. Kishte kandidatë më seriozë, kishte zotin Shehaj.

Një vit më pas shohim një progres apo regres me zotin Berisha. Kishte përballë zotin Elezi dhe fitoi me 94% të votave. Ne kur shohim që pas një rezultati zgjedhor e pas zgjedhjeve një anëtari një votë, ne nuk e dimë dhe tronditemi që ka ngazëllim, të një fitoreje të parashikuar. Unë them që publiku tanimë ka një lider të ri të opozitës që është Berisha. A mjafton? Mua më duket se nuk mjafton fare. Këto të dhëna të bëra në përshkrimin me një algoritëm ironik flasin qartë. Nuk e dimë është kjo apo jo rezultati i asaj që pritej. Është e trishtueshme për diferencën cilësore për opozitën e re?, tha Zheji./CNA.al

Lajmet e fundit nga