LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Votimi nga jashtë vendit”/ Celibashi tregon sfidën: Nuk do të jetë e thjeshtë për Shqipërinë

24 Maj 2022, 08:21, Aktualitet CNA
“Votimi nga jashtë vendit”/ Celibashi tregon sfidën: Nuk

Kreu i KQZ, Ilirjan Celibashi në konferencën kombëtare të nivelit të lartë nga KQZ dhe OSBE, ka deklaruar se është koha të zhvillohet procesi për votimin nga jashtë vendit.

Celibashi theksoi se ky proces synohet të përfundojë në vjeshtën e ardhshme. Gjithashtu Celibashi nënvizoi se kjo nuk do të jetë e lehtë për Shqipërinë dhe se duhet mirtuar një kod zgjedhor vetëm për votimin nga jashtë vendit.

?Partitë politike janë të ftuara për të qenë pjesë për procesin e votimit nga jashtë. Ne synojmë që këtë proces ta përfundojmë nga vjeshta që vjen.

Do të na duhet të miratojmë një kod zgjedhor vetëm për votimin nga jashtë. Kjo nuk është e thjeshtë për Shqipërinë. Partitë do ta kenë të vështrirë të kalkulojnë.Shpresojmë të marrim një konsesus të plotë për këtë rregullore. KQZ të përcaktojë çdo rregull për votimin nga jashtë. KQZ duhet të përcaktojë vetë votimin nga jashtë dhe rezultatin e votimit.

Duhet të hapim diskutim në lidhje me votën e mërgatës. Ne duhet të hapim një diksutm që të ketë një përfaqësues të mërgatës në Kuvendin e Shqipërisë?, tha Celibashi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga