LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Projektligji për menaxhimin e Butrintit/ Margariti: Është hedhur baltë mbi fondacionin

23 Maj 2022, 12:08, Aktualitet CNA
Projektligji për menaxhimin e Butrintit/ Margariti: Është hedhur

Ministrja Elva Margariti, në Kuvend sot ka folur rreth akuzave për menaxhimin e Butrintit.

Nga foltorja Margariti tha se është hedhur baltë mbi fondacionin, ndërkohë që janë plotësuar pikë për pikë kushtet e vendosura nga UNESCO.

Sipas Margaritit, investimet e bëra janë jo vetëm për turizmin, por për të sjellë një model zhvillimi.

?Fondacioni për menaxhimin e Butrintit është një Fondacion Shqiptar. Miradministrim do të thotë përdorim sa më i mirë i aseteve. Është e vërtetë që komuniteti jeton në brendësi të këtij potenciali. Është një optimizëm i të ardhurave që sjell Butrinti. Duhen shtuar më shumë shërbime për vizitoret. Po flasim për një pasuri botërore. Është pjesë e mikpritjes ajo që duhet t?i shtohet Butrintit një qendër vizitorësh. Aksesueshmëria është një e mirë e komunitetit. Do të ketë një hartim akademik dhe shkencor për kërkimet. Miradministrim do të thotë se të gjitha fondet që do të administrohen në Butrint do të investohen për parkun. Janë shpifje që vijnë për ngjyrosje politike. Marrim sitet tona kombëtare t’i shpalosim për propagandë. Ky projektligj do t?i diskutojë të gjithë personat e përfshirë sipas një plani afatgjatë. Në Butrint do të ngremë shkollat e kërkimit shkencor. Është hedhur baltë mbi fondacionin, ne po përmbushim pikë për pikë kushtet e UNESCO-s. E kemi ndjekur hap pas hapi procesin dhe nuk kemi qenë kurrë me ballë lartë se me projektin për Butrintit. Janë investime të bëra për të sjellë një model zhvillimi. Këto janë modelet që premtojnë për një të ardhme më të mirë për Butrintin?, tha Margariti./ CNA.al

Lajmet e fundit nga