LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Included in the project '100 tourist villages'/ No investment from the government!

2022-09-16 20:50:00, Denoncim CNA
Included in the project '100 tourist villages'/ No investment from the
Illustrative photo

The "100 tourist villages" project, one of the government's commitments, has not been fulfilled in the villages of Durrës district. Radë, Shetaj and Saint Vlash are the 3 villages that are included in the list planned to turn them into tourist attractions, in order to strengthen the economy of rural areas. Fiks Fare visited the three villages of the Durrës Municipality, where the project for rural renaissance almost does not exist .

Në fshatin Shetaj sipas hartës ka shumë gjera për të parë, ka dhe muze si dhe pika panoramike. Por banorët e këtij fshati pohojnë se në fshatin e tyre nuk ka asgjë dhe turistët e shumtë që vijnë i drejtohen  Kepit të Rodonit. “Rruga deri këtu është e shtruar me asfalt, por ne nuk kemi ujë të pijshëm, a do vinin turistët pa ujë?” shprehen banorët.

Fiksi ndoqi rrugën sipas hartës dhe qëndruan në pikën panoramike që ishte veçse një sipërfaqe trualli që për nga vendndodhja ishte shume bukur nëse vështrimin e “tresje” në det, por të shikoje nën këmbë, kishte vetëm plehra. Rruga  më pas niste dhe bëhej me gropa për te “Kepi i Rodonit”, por sapo mbërrije në aftësi të tij, një tra i vendosur nga privati të ndalon duke ju detyruar që të paguani për të vazhduar më tej udhëtimin turistik.

Në hyrje të fshatit Radë gazetarët hasën një trung, ku më përpara shërbente për të mbajtur  një tabelë orientuese nga Ministria e Kulturës dhe Turizmit për t’u bërë më dije vizitorët për të veçantën e këtij fshati. Pjesën tjetër të tabelës e gjeje  pak metra me tej mes shkurreve që e kishin mbuluar.

Në këtë fshat ndodhet  një fermë agro-turizëm e madhe,  por që dhe rrugën për të shkuar aty po e shtronte Bashkia e Durrësit dhe jo investim nga shteti.

Një banor i fshatit që shiste rrush buzë rrugës u pohoi gazetarëve se godina që dikur kishte qenë muze i fshatit tani e kishte privatizuar ai dhe e kishte bërë shtëpi.

In Saint Vlas there is only one big monastery that tourists come to see, which is located near the road. There is nothing else in this village that can attract the attention of tourists. This is also confirmed by the residents who say that the tourists did not enter the village at all, but only saw the monastery and turned back. Apart from the investment made by the Municipality of Durrës in the paving of the main roads and the laying of sewage pipes, there are no other investments./ tch

21:46 DENOUNCEMENT

Video -

Ditën e djeshme nisi viti i ri shkollor. Sot emisioni ...

Lajmet e fundit nga