LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Your documents are in order, a fine of 500,000 Lek"/ He comes by boat from America, the police block his vehicle for no reason

2022-09-08 21:03:00, Denoncim CNA

"Your documents are in order, a fine of 500,000 Lek"/ He comes by boat

Fabjan Dodaj, an Albanian who has been living in America for more than 20 years, decided to spend this summer in Velipoja. On August 11, he went out to sea with his family on a boat, a vessel with American documents.

The police stop him and ask for his documents. Fabjani is willing to give it to him. His family members were filming on the phone, so the police officers called him to their boat and left with him, leaving family members and relatives with the boat in the middle of the sea, since none of them knows how to drive it except Fabjani who took the police.

“Unë quhem Fabjan Dodaj. Isha me pushime këtë verë në Shqipëri. Kam sjellë një skaf, të cilin e kam me dokumentacion të Amerikës, për të shëtitur Shqipërinë, pjesën e ujit. Dhe një prej ditëve, në 11 Gusht, u ndala nga policia detare, siç bënë disa herë të tjera, për të kontrolluar dokumentacionin. Unë isha me pjesëtarë të familjes. Aty më kërkuan dokumentacionin dhe unë isha i disponuar t’ia jepja menjëherë. Familjarët e mi po filmonin dhe një nga policët e skafit të policisë kufitare u acarua. Më detajisht ai është Nikoll Pjetri, i  cili u acarua pa masë, duke më thënë që ta ndjek nga pas dhe të më dërgojë në stacionin policor kufitar. Unë hipa tek skafi i tij dhe menjëherë instikti është, që të pyes për emrin, sepse kështu jemi mësuar të paktën 20 e ca vjet, që jam këtu në Amerikë. Ai nuk pranoi të më  jepte emrin. Unë fillova të lexoj numrat në veshjen që kishte. U acarua dhe pastaj me shpejtësi të madhe shkoi tek skafi, tek pjesa e timonit të skafit dhe i dha me shpejtësi skafit. Në ato momente, unë humba ekuilibrin. Isha shumë afër motorrëve të ujit dhe shihet në video, që unë humba ekuilibrin dhe fatmirësisht nuk rashë mes dy motorrëve të skafit. Por nuk mjaftoi me kaq. Më mori në thellësi larg nga skafi. Ne ishim të paktën 2-3 milje nga bregdeti dhe ai më largoi nga skafi të paktën dhe 2-3 milje larg nga skafi im”, thotë Fabjan Dodaj.

Në videon që kanë regjistruar familjarët, duket qartë që skafi i policisë merr Fabjanin dhe anëtarët e tjerë të familjes i lë në mes të detit, edhe pse këta të fundit bërtasin duke i thënë që askush nuk di ta drejtojë mjetin lundrues.

Punonjësi: Kë njoftove, që dole?

Denoncuesi: Filipin!

Punonjësi: Kush është Filipi?

Denoncuesi: Filipi, inspektori, që i kam bërë qysh në fillim vendndodhjen, se ku jam e kur dal. Urdhëro!

Punonjësi: Dokumentet!

Denoncuesi: Dokumentet në vend! Po edhe dje më pyetët të njëjtën gjë.

Punonjësi: Bjemi dokumentet të thashë edhe njëherë!

Denoncuesi: Ku je tu ik, se ka edhe të huaj?

IKËN SKAFI I POLICISE DUKE LËNË FAMILJARËT ATY

Familjarët: Prit, o shoku, se s’dimë me ik ne…

Personi X: A din me e nis?

Personi Y: Jo!

Më pas efektivët e policisë kthehen dhe firmosin procesverbalin, sikur Fabjani kishte refuzuar t’u jepte dokumentet.

“Më kërkoi dokumentacionin dhe pastaj foli me eprorin e tij, Gëzim Mlloja, gjatë pjesës, që isha unë në skafin e policisë dhe aty vendosën si duket nga frika, që bënë një gabim shumë të madh, donin ta gjenin një fajtor. Vendosën me eprorin e tij, shefin e kufirit, që të më shoqëronin në polici, sepse unë nuk iu dhashë dokumentacionin. Aty shihet shumë qartë, që dokumentacionin ua ofrova që në fillim. Kur shkuam tek policia detare, kufiri në Pulaj, Velipojë, aty erdhi Gëzim Mlloja, shefi i stacionit dhe përsëri Nikoll Pjetri vazhdoi duke bërë presion tek unë”, tregon Fabjani.

Gjatë takimit me shefin Gëzim Mlloja në stacionin policor, përdoruesi i skafit, Fabjan Dodaj,  i kërkon llogari përse e ndaluan dhe përse kërkojnë që t’i vendosin gjobë. Shefi i thotë që të ankohet në Prokurori, edhe pse me zë dhe me figurë pranon se dokumentet e skafit janë të gjitha në rregull dhe nuk kanë asnjë problem, që do të thotë se qytetari nuk ka bërë asnjë shkelje.

Shefi: Udhëzimi i vendosjes në dispozicion të dokumenteve të parashikuara në nenin 5…

Denoncuesi: Ai gënjen! Nuk e kam refuzuar! Ore, e ke me video!

Shefi: Shko, bëj në prokurori denoncim!

Bashkëshortja: Më fal, zotëri! Pse nuk thua që ka shkel ligjin, ma ka hequr burrin prej anijes dhe e ka çuar në det të hapur?

Shefi: Ka institucione, që merren me këtë.

Denoncuesi: A janë në rregull dokumentet e mia?

Shefi: Po!

Denoncuesi: A je i sigurt që janë në rregull?

Shefi: Po!

Despite the regular documentation, the border police station of Velipoja fined Fabjan Dodajn with 500 thousand old Lek and blocked his boat without reason!

The journalist of the Stop show is also talking on the phone with the chief of police, Gëzim Mlloja, who is asking for information about why the citizen's boat was blocked and a fine was imposed on him without reason. Gëzim Mlloja tells him that he is in the mountains and refuses to give an answer, instructing him to ask for an answer at the Local Directorate of the Border in Shkodra.

"There is no conversation on the shore of the lake. We have a director! I live in the mountains! You can get information at the Local Border and Migration Directorate, Shkodër! Don't interrupt me, I'm busy! For everything, go to the Shkodra Border and Migration Directorate", says Mlloja during the conversation with the journalist. /tvklan.al

 

Lajmet e fundit nga