LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Brisida Shehaj, nxjerr zbuluar kryebashkiakun e Ramës/ Zbardh dokumentin që ka paguar për inceneratorët

2022-09-07 14:26:00, Denoncim CNA

Brisida Shehaj, nxjerr zbuluar kryebashkiakun e Ramës/ Zbardh dokumentin

Koordinatorja Kombëtare e Luftës kundër Korrupsionit në PL, Brisida Shehaj vijon me denoncimet mbi aferën e inceneratorëve.

Shehaj u është kundërgjigjut me fakte deklaratave të kryebashkiakut të Shijakut Elton Arbana, s enuk paguan asnjë qindarkë për mbeturinat që dërgohen në landfillin e Sharrës.

Sipas saj,  Bashkia Shijak ka nënshkruar marrëveshje me Inceneratorin e Tiranës për depozitimin e plehrave, ku për çdo ton mbetje është paguar 29 euro, që nga data 23 gusht vitin e kaluar.

“Marrëveshje kontraktuale për 5 vite ku thuhet se do paguhet tarifa 29 euro pa TVSH për çdo ton mbetje të depozituar. Kryetari i Bashkisë Shijak e ka firmosur kontratën për kompaninë koncensionare, ka një aneks kjo kompani.

Marrëveshje me Inceneratorin e Tiranës është nënshkruar që në 23 gusht të vitit 2021.

Shijak i pastër por duke paguar para, kampionët e Rilindjes dinë vetëm të vjedhin. Kompania e Inceneratorit të Tiranës i drejtohet Bashkisë Shijak për pagesat që kryheshin çdo muaj për depozitimin e mbetjeve në landfillin e Tiranës.

4 tetor të 2021 Inceneratori ja çon bashkisë Shijak ku janë faturat dhe rakordimi që për muajin shtator detyrimi është 14 mijë e 325 euro, e firmosur nga Arbana. Bëhet fjalë për 400 tonë mbetje”, ëhtë shprehur Shehaj./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga