LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

PD begins denouncing the media's ties to the incinerators

2022-09-03 12:17:00, Denoncim CNA

PD begins denouncing the media's ties to the incinerators

The Democratic Party continues to ask questions about the incinerator affair.

Today, it is stopped at the financing of the media by the incinerators.

The member of the DP National Council, Jamarbër Malltezi, has published a letter, according to which he verifies that the media have been paid by the owners of the incinerators.

 "Today we will testify to you with documents that prove, indisputably, that the media and its leaders were involved, used and bought in the affair of the incinerators.

 Kjo është arsyeja se pse mediat, nga më të voglat deri te më të mëdhatë, kanë heshtur kur është folur nga opozita për inceneratorët, nuk kanë organizuar debate ose panele, për këtë vjedhje të shekullit, që kap 430 milionë euro”, ka thënë Malltezi.

Deklaratë e anëtarit të Këshillit Kombëtar të PD, Jamarbër Malltezi

Sot do t’ju dëshmojmë me dokumenta të cilat provojnë, në mënyrë të padiskutueshme se, në aferën e inceneratorëve, është përfshirë, përdorur dhe blerë, media dhe drejtues të saj.

Kjo është arsyeja se pse mediat, nga më të voglat deri te më të mëdhatë, kanë heshtur kur është folur nga opozita për inceneratorët, nuk kanë organizuar debate ose panele, për këtë vjedhje të shekullit, që kap 430 milionë euro.

Në këtë shumë stratosferike ka patur thela, jo të vogla, po të gjykosh nga heshtja për drejtorë të mëdhenj, me libra apo pa shkollë, të cilët janë kavërdisur në tiganin plot të vjedhjes qeveritare.

Jo vetëm drejtorët, por edhe gratë e tyre, të cilat kanë udhëtuarsi zonja në makina luksoze të ofruara pa teklif nga grabitqarët e parave publike.

Dokumenti që po shfaqim sot dëshmon se si Stella Gugallja, pronare e Albtek energy i ka dhuruar një Range Rover të bardhë, gruas se ish kryetarit të Libra, ish deputetit socialist, dhe ish drejtorit të Top Media, Ben Blushi.

PD begins denouncing the media's ties to the incinerators

Ky ka qenë kali i bardhë në pajën që Blushët kanë marrë nga banda e inceneratorëve.

Në vijim do të japim prova të tjera, që e kanë shtyrë Blushin e Ramës që të mbyllë sytë, gojën dhe ekranin e një prej televizioneve më të mëdha në vend.

The following questions, I believe, are asked by each of you when you see this document:

1. Did the public money of the Albanians go to the journalists and the media to protect the corrupt mega-affair of the incinerators? 

2. Are there journalists with contracts, fictitious or not, with the owners of the incinerators, including those in search or Edi Rama?

3. Has Blushi received other gifts from the bosses of the incinerators?

4. Are they in business together or was it a 'social' gift?

5. Has this gift influenced the treatment that the Blushi-directed media has given to the garbage mafia? /CNA.al

Lajmet e fundit nga