LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

How smuggling happened in Kakavija / The event that has been kept secret

2022-08-29 16:22:00, Denoncim CNA
How smuggling happened in Kakavija / The event that has been kept secret
Illustrative photo

CNA.al has today discovered through official data that, a short time ago, a serious smuggling incident involving the State Police took place at the customs of Kakavija.

Official sources told CNA.al that it is about a truck with Redbull, introduced from Greece with fake papers in Kakavija.

According to data confirmed by CNA.al, the "Shqiponja" forces captured the contraband truck and then set out to escort it to the Gjirokastra Police Station.

But what happened?

Ka qenë ndërhyrja e zyrtarëve të lartë të Policisë së Shtetit që ka bërë që kamioni të lirohet.

Burime i thanë CNA.al se, personi që ka pasur Redbull-in kontrabandë, është një i afërm i një ish zyrtari të lartë të policisë. Ka qenë më pas një drejtues lokal i policisë, i cili ka urdhëruar për sallën operative që kamioni kontrabandë të lirohej dhe të vazhdonte rrugën.

Ngjarja është mbajtur tepër sekret, por ka shkuar më pas edhe Agjencia e Mbikëqyrjes Policore dhe e Gardës, e cila ka bërë hetimet.

And it revealed how senior police officials were involved in a scandalous incident, where the police seized contraband goods, passed through customs, passed through anti-smuggling and then ordered to release the truck, involving in this scandal, not only the forces "Eagle" but also Kakavija customs, anti-smuggling and the State Police officials themselves involved in this scandal./ CNA.al

Lajmet e fundit nga