LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Miliona na Durrësi for Klodian Zoton/ PD denounces the next corrupt scenario

2022-08-18 14:43:00, Denoncim CNA

Miliona na Durrësi for Klodian Zoton/ PD denounces the next corrupt

PD, through MP Belind Kelliçi, has asked the next questions about the incinerators.

According to Këlliç, Durrës is being placed at the service of Klodian Zoto and the ice generators affair, and the cleaning tax will increase threefold.

"The government has woven corrupt plans behind its back, which will harm the economic security of citizens. Durrës is being placed at the service of Klodian Zoto and the icenerator affair. The cleaning tax will increase threefold!

Jo rrogat, as pensionet, por taksa e pastrimit! Në mesin e vitit 2020, qeveria vendosi të mbyllë landfillin e Porto Romanos në Durrës, pa menduar fare një vend tjetër për depozitimin e mbetjeve”, është shprehur Këlliçi.

Deklaratë e deputetit të Partisë Demokratike, Belind Këlliçi

Miliona na Durrësi for Klodian Zoton/ PD denounces the next corrupt

Partia Demokratike kërkon sot vëmendjen e mediave, për të informuar të gjithë shqiptarët, veçanërisht banorët e Bashkisë Durrës, se qeveria ka thurur plane korruptive pas shpine, që do të cënojnë sigurinë ekonomike të qytetarëve. Durrësi po vendoset në shërbim të Klodian Zotos dhe aferës së iceneratorëve. Taksa e pastrimit do të rritet trefish!

Jo rrogat, as pensionet, por taksa e pastrimit!

 Në mesin e vitit 2020, qeveria vendosi të mbyllë landfillin e Porto Romanos në Durrës, pa menduar fare një vend tjetër për depozitimin e mbetjeve.

 Menjëherë pas kësaj, qeveria i imponoi Bashkisë Durrës që të lidhte një kontratë më kompaninë fantazmë të Klodian Zotos, kompani pa historik, pa kapital, pa përvojë por me mik të fortë në qeveri. Kryeministri thotë se nuk e njeh Zoton, por në video shfaqet disa metra larg tij.

 Në 2020-n kjo bashki u merrte qytetarëve dhe bizneseve 112 milionë lekë të reja prej taksës së pastrimit.

Mirëpo duke filluar nga viti që vjen, Bashkia Durrës, e drejtuar formalisht nga Emirjana Sako dhe faktikisht nga Vangjush Dako, do t’u marrë qytetarëve trefishin!

Rrumbullak 315 milionë lekë të reja! Këshillit Bashkiak të Durrësit iu duk ide e shkëlqyer që qytetarët do të paguajnë 3 herë më shumë, praandaj e miratoi direkt këtë propozim.

Por prapë nuk gjejnë të ngopur. Në 2024-n, në 2025-n parashikohet të shkojë në 320 milionë euro. Kjo dihet ç’pasoja sjell. Këto para do u merren qytetarëve për t’i trefishuar fitimet Klodian Zotos. Mirë halleve që shtoi pandemia dhe tërmeti, por tani qytetarët e Bashkisë Durrës kanë mbi kurriz edhe Klodian Zoton e inceneratorëve.

Këto janë pyetjet tona për sot:

Me ç’mendje trefishoni një taksë bashkiake pa ndërhyrë fillimisht në rroga dhe pensione?

Përse kryebashkiakja Sako dhe Këshilli Bashkiak i Durrësit e pranuan këtë propozim radikal? Kush ju detyroi? Mbi ç’arsyetim ose studim u kërkua trefishimi i taksës së pastrimit?

Ku do të depozitohen tani mbetjet e Durrësit? Në cilin incinerator do të digjen dhe ku ndodhet ky incinerator? Deri tani nuk kemi parë asnjë.

 Ku janë dokumentet që qartësojnë veçoritë teknike të këtyre inceneratorëve? Ç’teknologji përdorin? Se ju ”incinerator” i thoni edhe kazanit të mbeturinave që digjet në Sharrë. Tregoni ku ndodhet ky incinerator dhe shkojmë e shikojmë bashkë me mediat.                                                               

 SPAK, sa valium të kanë dhënë që nuk po zgjohesh nga gjumi?

Këto para nuk do t’u kthehen kurrë banorëve të Durrësit. Këto para nuk kanë destinacion pastrimin. Kjo taksë nuk do e bëjë Durrësin më të pastër, do e bëjë më të vjedhur.

 Three times more stolen! This is the tax that the residents of Durrës will pay for Klodian Zoto on the run and for his bosses in the government. This is the Zoto tax, the tax of incinerators that all Albanians must pay town by town, starting from Durrës, because the Rama government takes care of citizens without political and regional differences; he steals them all the same. 

The residents of Durrës will not keep a thief on the run with money.

Durrsaks will not pay a non-refundable tax.

Durrsak will not pay! The government has to pay!

Lajmet e fundit nga