LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ignored the citizen's denunciation of the criminal group/ The police is suspended only for the vocabulary!

2022-09-21 20:46:00, Denoncim CNA
Ignored the citizen's denunciation of the criminal group/ The police is
Illustrative photo

The State Police reacted after the denunciation in Fiks Fare of a citizen, who claimed that he was paid by criminal groups to carry out mutilations and car burning.

With sound and image, Fiksi created the entire network, from the client, the target and the people who will participate. Immediately after this denunciation, the State Police wrote that "on September 7, 2022, the Lushnja Police received statements from the citizen who denounced the case. In fact, all the procedural actions for accompanying and interviewing the parties involved in this matter have been carried out".

Pra, intervistimin! Dhe jo ndalimin, arrestimin e këtyre personave. Sipas Policisë, shtetasit janë proceduar penalisht dhe ndiqen në kuadër të një procedimi penal të regjistruar në Prokurori. “Të gjitha veprimet e para  procedurale janë kryer nën drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Lushnje” shkruan policia, duke ia atribuuar “fajin” prokurorisë së këtij rrethi. Në fakt, Fiksi pyeti edhe në prokurori para se ta transmetonte këtë investigim, teksa prokurori i çështjes ishte shumë i zënë. Në reagim, Policia e Shtetit është marrë vetëm me komunikimin e shefit të Krimeve të Komisariatit të Policisë Lushnjë me qytetarin.

"The director of the Fier Local Police Department has immediately suspended the police officer, a citizen of AK, with the duty of crime chief of the Lushnja Police Station, until the end of the investigation. In the meantime, the General Director of the State Police has ordered the Directorate of Professional Standards to initiate a disciplinary investigation for the Police employee, with the duty of Chief of Crimes of the Lushnja Police Station", says the State Police.

In response, the Fier Police, as well as the State Police Directorate, suspended and are investigating the chief for the vocabulary used. Meanwhile, in no line, these directorates have not provided information about the criminal group and, the most important denunciation of Fiksi, the protection of the life and family of the informant./tch

21:46 DENOUNCEMENT

Video -

Ditën e djeshme nisi viti i ri shkollor. Sot emisioni ...

Lajmet e fundit nga