LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

He returns from Greece/ He discovers that his neighbor has occupied his property

2022-10-05 21:22:00, Denoncim CNA
He returns from Greece/ He discovers that his neighbor has occupied his property
Illustrative photo

A complaint from a citizen of Piqeras in Himarë, who has an ownership problem and their land has been seized, has arrived at the editorial office of the show Stop on TV Klan.

It is about the citizen Petrit Lulo, who after returning from Greece discovered that his land has been occupied and surrounded by a fence and a door by his neighbor.

Petrit Lulo, according to the documents, is the owner of 300 meters of house plot and also owns 2 thousand square meters of agricultural land.

Petrit Lulo received an answer from the Lukovë unit to surround his property with burglar wire, but the local police specialist, Fatos Çela, does not allow him to do so.

Zaptuesi i pronës së qytetarit është Eduard Veliu, i cili ka qenë anëtar i Këshillit Bashkiak dhe së fundmi punon në IKMT-në e Bashkisë së Himarës.

“Jam nga Përmeti me origjinë, kam para ’90 këtu në Piqeras, kemi punuar në fermë, u trajtuam me tokë këtu. Kam patur shtëpinë këtu. Është 300 metra truall dhe 2 mijë metër tokë bujqësore. Për këtë tokë disponoj aktin e marrjes së tokës në pronësi. Ra shtëpia, u rrëzua vendi, zoti Eduard Veliu bëri rrugën këtu. Më kanë thënë që ka 2 muaj që filluar te IKMT në Bashkinë e Himarës. Kur e ka bërë këtë ka qenë anëtar i Këshillit Bashkiak. Ky e gjeti bosh këtu meqë ne ishim në Greqi, futi rrugën, e rregulloi me mik unë nuk e di. Shkova në bashki, mora leje për të rrethuar. E rrethova pjesën përpara edhe erdhi zotëria prapë ma prishi. U ankuam te policia e Himarës, vjen inspektori i zonës Fatos Çela dhe thotë pezullohen punimet për 48 orë për arsye dokumentesh”, thotë denoncuesi Petrit Lulo.

After the arrival of the Stop show, the complainant says that the police allowed him to surround the property again, but suspended him again.

"As soon as the show Stop came on, at that time the local policeman took me and told me to continue the work. Then he changed his mind, he said suspend the works", he says.

The journalist of Stop, Odeta Gjevori, confronted the policeman Fatos Çela and a municipal policeman on the ground who demanded the suspension of the siege of Petri Lulos' property.

While the occupier of the land, Eduard Veliu, who has been encroaching on Lulo's land for 6 years, they did not stop him, nor did they tear down the door and fence he made on the other's property./klantv

Lajmet e fundit nga