LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video-Thief enters the hotel room and takes millions of Lek

2022-10-12 21:20:00, Denoncim CNA
Video-Thief enters the hotel room and takes millions of Lek
Show Stop

Gëzim Korani said that he chose the beach of Borsh to rest with his family in September 2021. But his vacation was ruined, as thieves entered his room at the "Ciao Borsh" hotel in the middle of the day, stealing objects and one million old lek. "We went to the sea, the toads went to get something to the room and found the door open. It was massacred. They got what they wanted and a lot of money. The hotel is called "Ciao Borsh", while the oyster room of the parallel owner was also opened. They had received some money there as well. 1 million ALL, something like that. We made the denunciation according to the rules in Himare, since then we have not received an answer. Let the truth come out because our savings for 4-5 days of vacation turned into stress. The toads were more stressed", said Korani.

The thieves had also robbed the room of the daughter of the hotel owner Hito Lala.

Pronari Hito Lala: Janë marrë lekë dhe neve, janë marrë gocës lekë.

Gazetarja: Kjo është hera e parë që ka ndodhur?

Pronari Hito Lala: Po, hera e parë. Kam 3 dhoma plazhi, në njërën rrinte goca, në kat me ata. Ajo ka patur 2000 e ca euro dhe lekë shqiptare. Tani ku t’i gjej gjithë ato lekë? Kush mund t’i japë, po nuk u kapen autorët? S’e di fare, si do funksionojë kjo punë. S’e di fare, o motra. Asnjë lloj informacioni, as prokuroria, vajti 1 vit pak a shumë.

Kamerat e sigurisë kanë bërë të mundur kapjen e pamjeve të autorit të grabitjes dhe targën e automjetit. Hajduti ka qenë i maskuar.

Hito Lala tregoi se hajduti u shoqërua në policinë e Himarës, por ai ka thënë se makinën ia kishte dhënë dikujt tjetër.

Gazetarja: Pra makina është marrë me qira në Tiranë?

Hito Lala: Po! Morëm targën, që e kapën kamerat dhe nga ajo u zbërthye e gjitha. Kapën atë djalin, e prunë në Himarë, ai ka bërë deklaratë në Himarë, po unë s’kam informacion, se çfarë ka thënë. Ka thënë, që ia kam dhënë filanit makinën.

Gazetarja: Pra makina është marrë me qira në Tiranë nga x person dhe ndërkohë ky x person në Qeparo ia ka dhënë Y?

Hito Lala: Po!

Gazetarja: Dhe Y është personi që ka hyrë në ndërtesën tuaj, në hotelin tuaj?

Hito Lala: Kanë qenë dy veta, një ka qenë shoferi. Ky nga Tirana dhe ai tjetri mendohet bashkëpunëtor nga Borshi. 

Në Komisariatin e Himarës nuk kanë denoncim me emrin e Gëzim Koranit, megjithëse ai ka bërë vetë kallëzim.

Information: No, they went to Hito Lala twice. It's the event, as you say, and they're going to the prosecutor's office. The moment they are, they go to the prosecutor's office, you should get information from the prosecutor's office, not from us!

Citizen: Is the prosecution now in Vlora or Saranda?

Information: In Vlora, in Vlora! The prosecutor's office in Vlora, say, in September 2021. It was around the 10th of September.

Citizen: September 10!

Information: Yes, on September 10, the materials will be sent, - tell the secretary, when she comes out, - say around September 10, 2021, the materials will be sent from the police station of Himara.

Yes, the materials have been taken to the Prosecutor's Office of Vlora, which has been investigating for a year, after no results on the thief, for whom there is a picture and license plate of the vehicle./tvklan.al

Lajmet e fundit nga