LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The patient with mental health problems threatens the family and the village/ The state is silent!

2022-10-25 21:00:00, Denoncim CNA
The patient with mental health problems threatens the family and the village/
The show "Fix Fare"

Tonight on the "Fiks Fare" show, the case of a patient with mental health problems from the village of Xarrë in Konispoli, who is a threat to the family and the village, was treated.

The fiction brought voice and image how the sick 41-year-old threatens his brother's life, telling him that he will disappear without a trace. The unbearable situation in the family and the fear for life made the patient's mother turn to the show Fiks Fare since the state is silent and why they have complained several times.

Ajo rrëfen se i biri vuan nga probleme të shëndetit mendor . Bëhet agresiv duke u kthyer në kërcënim serioz për familjen, por edhe për banorët e fshatit.

Nëna tregon se i ndjek me thikë në dorë dhe se vetë atë e ka goditur me çelës makine në kokë. Ajo duke qenë e frikësuar dhe e traumatizuar nga djali i saj mbyllet për ditë me radhë në dhomë.

Ka njoftuar shpesh herë policinë, por asnjë  masë  nuk merret. Nëna kërkon ndihmën e shtetit për ta çuar djalin e saj në ndonjë qendër rehabilitimi, pasi është kërcënim për familjen dhe shoqërinë.

Fiksi solli me zë dhe figurë sesi i sëmuri kërcënon vëllanë e tij, duke i thënë se do e vrasë dhe zhdukë dhe jo vetëm aq, por me këdo që është zënë thotë se do e vrasi.

Këtë e konfirmojnë edhe banorët e fshatit të cilët tregojnë se ndihen të kërcënuar me prezencën e tij.

Një prej tyre tregon se e ka parë të sëmurin lakuriq në varrezat e fshatit.

Gazetarët shkojnë të takojnë kryeplakun e fshatit, Vasil Xhai,  por ai nuk pranon ndaj e telefonojnë. Ai thotë se personi në fjalë është problematik dhe se për të janë ankuar shumë banorë ,madje edhe ai vetë si kryeplak ka bërë ankesë, por nuk është gjetur zgjidhje.

Gazetarët marrin policinë e zonës.Ai tregon se e njeh rastin e ka shoqëruar të sëmurin edhe në spitalin psikiatrik të Vlorës por atje nuk e kanë mbajtur. Polici i zonës thotë se nëna e tij është ankuar se djali e ka goditur, por ajo nuk ka pasur shenja dhune!

Fiks journalists talk to the psychiatrist of Saranda. He says that this individual is a danger "he can even commit a crime". Meanwhile, the Vlora psychiatric hospital in an official response to the show Fiks Fare shows that this person has been hospitalized dozens of times in this hospital where he received several days of service, while the last time he was assessed by the doctor on duty that he does not need to be hospitalized.

Meanwhile, the patient has become a terror not only for his family members, but also for other residents. The institutions "wash their hands" that no crime has yet occurred. If it happens, it will be the court that decides the isolation of the patient./tch

 

Lajmet e fundit nga