LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rikthehet Maksi i plehrave/ Petrit Tare jep tenderin me 99.99% të vlerës ofertuesit të vetëm

19 Shkurt 2016, 10:30, Denoncim CNA

Për qytetarët e Korçës është rikthyer Maksi i plehrave, i cili ka përfituar me 99.99% të vlerës, madje në cilësinë e ofertuesit të vetëm.

Siç duket në dokumentat e siguruara nga citynews, ?Ujësjellës Kanalizime? Korçë ka shpallur fitues ofertuesin e vetëm, kompaninë ?Korsel? për kontratën ?Largimi i mbeturinave të ITUN? me 99.99% të vlerës. Citynews investigoi dhe zbuloi se kjo kompani është në pronësinë e shtetasit Maksim Fejzulla. Ky i fundit është akuzuar për përfitim të tenderave të Bashkisë së Korçës lidhur me pastrimin e dëborës, shërbim ky i cili nuk është kryer i plotë.

Përsa i përket rastit konkret, ku Fejzulla ka përfituar plot 837.600  lekë pa TVSH dhe me fond limit 840.000, vlen të
theksohet se nuk ka patur ofertues të tjerë. Siç duket në dokumentat e mëposhtëm, lidhja e kontratës mes kompanisë ?Korsel? dhe ?Ujësjellës Kanalizime? Korçë është lidhur në datën 3 Shkurt 2016 dhe ka kohëzgjatje deri në 31 Dhjetor 2016.

Ndërkaq, Petrit Tare, drejtori i ?Ujësjellës Kanalizime? Korçë i cili e drejton  këtë

korca2institucion që nga vitit 1993, është një nga të akuzuarit e Kontrollit të Lartë të Shtetit për keqmenaxhim dhe abuzim me detyrën. Shkeljet për të cilat akuzohet Tare janë të shumta, duke filluar që
rritja 8-fish të çmimit të matësave të ujit, e deri tek humbjet e ujësjellësit të Korcës të cilat shkonin deri në 27% për shkak të moslidhjes së kontratave për harxhimin e ujit.

Petrit Tare është gjithashtu bashkëshorti i Kryetares së Gjykatës së Apelit Korçë, Entela Prifti. Kjo e fundit u Sa kushton vila e Petrit Tares dhe Entela Priftit?denoncua edhe nga emisioni ?Fiks Fare? lidhur me pasurinë e gjyqtarëve, ku në rastin konkret u publikua vila e çiftit Tare-Prifti, që kushtonte rreth 1 milion euro, rast ky i denoncuar fillimisht edhe nga citynews./citynews

 

 

 

 

 

 

Lajmet e fundit nga