LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Entela Prifti dhe pazaret politike / Petrit Tare ne negociata

16 Janar 2015, 19:05, Aktualitet CNA

Petriti ne Tirane

Drejtori i Ujesjelles Kanalizimeve ne Korce, sot ka zbarkuar ne kryeqytet. Menjehere pas kallzimit nga KLSH me akuzen “per shperdorim detyre,” Petrit Tare sot ka zbritur ne kryeqytet. Ai eshte pare ne disa takime duke u perpjekut qe te flase dhe negocioje per problematikat e tij te fundit.

Burime te mirebesuara thane per cityfm.al se Tare dhe vete bashkeshortja e tij ishin ne dijeni te akuzes nga KLSH dhe prej kohesh kane levizur per te bere te mundur mbylljen e nje zhurme te mundshme, cka do ta detyronte prokurorine te ishte me agresive.

KLSH ka cuar akuzen ne prokurorine e Korces ku nderhyrja eshte edhe me e lehte. Bashkeshortja e Petrit Tares eshte aktualisht kryetare e Gjykates te Apleit ne Korce dhee askush nuk garanton nje hetim pa nderhyrje nga ajo personalisht por edhe lidhjet e sistemit te drejtesise. Qe te kemi nje hetim dhe gjykim te vertete ajo duhet te doerhiqet nga detyra, ndryshe hetimi mund te quhet i ndotur dhe cdo njeri ka te drejte ta paragjykoje.

Entela e Gjykates te Apelit

Entela Prifti njihet si nje person qe ka mbijetuar fale lojrave politike apo mjeshterise se manipulimit ndaj forcave te ndryshme politike. Per kete po sjellim disa detaje. Ne kohen kur Entela Priftit i shkon ne Apelin e Korces, Kreshnik Spahiu ish nenkryetar i KLD, ai shprehet, “Entela jam une. Ajo eshte Kreshniku”. Por nuk mbyllet me kaq gjithcka. Kjo eshte shume pak.

Ne qeverine e PD ka edhe ndonje minister i cili kerceu ne karrige per shkak te negociatave apo shqip PAZAREVE me Entela Priftin. Jo ne pozicione te thejshta por MINISTER. Votimi i saj ne Kolegjin Zgjedhor veshen mikun e saj negociator Minister Drejtesie. Ishte pikerisht ky person qe jepte garanci per Entelen dhe vete Petrit Taren. Ajo nuk votoi per turizem por coi ne humbje Edi Ramen, duke kerkuar pazare me PD, nga ana tjeter bashkeshorti i saj vazhdonte pazaret me PS opoziten e atehershme. Fakte qe do vijne ne ditet ne vijim. Fakte qe ne PD dhe PS i njohin shume mire.

Cifti ku burri ri 23 vite drejtor ne cdo sistem dhe akuzohet per miliona dollare abuzime, ku bashkeshortja perflitet per pazare te pista politike, po perpiqet qe te mbylle me sa me pak dhimbje dosjen e akuzes. Diten e hene Cityfm.al do te publikoje te plote raportin e KLSH per abuzimet me miliona dollare ne “Ujesjelles Kanalizime Korce” sh.a. Nje dosje e plote kontrrolli ku te gjithe mund te njihen me veprimet dhe shkeljet e ligjit te Petritit.

Neser do publikojme edhe sarajet e familjes, disa prona te deklaruara, por te cilat me vleresim ekpertesh vlejne me qindra mijera euro qe kursesi nuk mund te sigurohen nga paga e nje drejtori apo gjykateseje. Me pas vleresimin dhe qendrimin konfidencial te KFW bank per 22 mije matesat e hequr nga Petriti, invetimet ne ujesjelles, emerimet dhe pazaret jo vetem te Enteles por eshte te tij personalisht. Emerimet ne bordin drejtues, emerimet ne administrate dhe mjaft fakte te tjera qe prokuroria e KOrces nuk mund dhe nuk duhet ti anashkaloje.

Elvi FUNDO

Lajmet e fundit nga