LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Fitove 5 milionë euro”/ Fiks Fare “kap” afrikanët që mashtrojnë të moshuarit në internet

2022-11-02 21:20:27, Denoncim CNA

“Fitove 5 milionë euro”/ Fiks Fare “kap”

Një 75-vjeçar nga Librazhdi u ankua në redaksinë e Fiks Fare se disa persona e kanë kontaktuar në rrjete sociale se ?kishte fituar 5 milionë euro?. Megjithëse, i moshuari s?kishte marrë pjesë në ndonjë lotari!

I moshuari tregoi për kamerën e Fiks Fare se dikush i ka shkruar në rrjetin ?Whatsapp? se kishte fituar 5 milionë euro në një lotari. Personi nga ana tjetër e telefonit i ishte prezantuar si përfaqësues i një firme, e cila do të ndante paratë. Por, për disbursimin e kësaj shume, ai duhet të paguante 170 euro komision. Këto para? duhet ti dërgonte te persona të ndryshëm, të cilët ua dërgonte personi. Ai i shkruante për mënyrën e pagesës dhe së ?se jemi vonë?, ?duhet dërguar se përndryshe digjet pagesa?, etj, etj.

“Fitove 5 milionë euro”/ Fiks Fare “kap”

Fiksi kontrolloi për numrin e telefonit, i cili rezultonte se ishte në shtetin e Beninit, Afrikë. Gazetarët i kërkojnë të hapë telefonin, pasi ?jemi te pika transfertave?. Në fillim ai nuk e hap telefonin, ndërsa pas insistimit pranon ta hapë dhe thotë ?përshëndesho?. Por, gjuha nuk i kuptohet dhe e mbyll. Fiksi tenton sërish të komunikojë dhe pas insistimeve ai e hap sërish dhe i thotë ?jam nga Franca?. Por, kur pyetet se numri del në Benin, ai e mbyll telefonatën.

Fiks Fare ka denoncuar në vijimësi këto skema mashtrimi. Ky është rasti i tretë, ku rasti i parë ishte e një qytetareje nga Mamurrasi, e cila kishte paguar mbi 300 euro pasi ?dikush do i dhuronte pasurinë se po vdiste?. Ndërkohë, rasti i dytë ishte në Vlorë, ku një 65 vjeçar kishte paguar një shumë prej 20 mijë eurosh pasi ?dikush po vdiste dhe donte të dhuronte pasurinë?.

“Fitove 5 milionë euro”/ Fiks Fare “kap”

Sipas ekspertit, Tomi Kallanxhi, skema të tilla janë mashtrimi dhe askush s?të fal para! Ndërkohë, thirrje të vazhdueshme ka bërë edhe Policia e Shtetit, e cila e ka të pamundur që të identifikojë raste të tilla./ tch

“Fitove 5 milionë euro”/ Fiks Fare “kap”

“Fitove 5 milionë euro”/ Fiks Fare “kap”

“Fitove 5 milionë euro”/ Fiks Fare “kap”

“Fitove 5 milionë euro”/ Fiks Fare “kap”

Lajmet e fundit nga