LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbardhet raporti i plotë nga KLSH/ Ja abuzimet në Ujësjellësin e Korçës

28 Shkurt 2016, 10:03, Aktualitet CNA
Zbardhet raporti i plotë nga KLSH/ Ja abuzimet në
Petrit Tare

Citynews ka denoncuar disa kohë më parë abuzimet dhe shkeljet ligjore të Ujësjellës Kanalizime të Korçës. Këto abuzime janë konfirmuar zyrtarisht nga Kontrolli i Lartë i Shtetit, i cili ka paditur në prokurori drejtorin e këtij institucioni.

Pas kryerjes së auditit në Drejtorinë e Ujësjellës Kanalizime Korçë, janë konstatuar një sërë shkeljesh që fillojnë nga anëtarët e Këshillit Mbikëqyrës, vazhdojnë me shkeljet e drejtorëve në këtë institucion dhe mbyllen me shkeljet e Drejtorit të Përgjithshëm të Ujësjellës Kanalizime të Korçës, Petrit Tare. Për këtë të fundit është nisur edhe një kallëzim penal, por deri tani nuk ka asnjë veprim nga prokuroria.

Akuza ndaj Petrit Tares është denoncuar më parë nga citynews dhe lidhet me matësat e ujit. KLSH shprehet qartë në raportin e auditimit, ku thuhet se Këshilli i Mbikëqyrjes duhet të fillojë masat administrative për shkarkimin e Drejtorit Petrit Tare. Ai rezulton se ka lidhur një kontratë abuzive me një vlerë prej 6 miliardë lekë të vjetra me marrëveshjen “Për Financimin dhe Instalimin e një sistemi elektronik për matësit e ujit, me shoqërinë “

Me të gjithë konstatimet e shkeljeve nga KLSH dhe kallëzimin në prokurori të drejtorit Petrit Tare, hetimet vazhdojnë të ecin me hapin e breshkës, edhe pse auditi dhe kallëzimi janë kryer gati një vit më parë. Petrit Tare është bashkëshorti i gjyqtares Entela Prifti, e cila u denoncua në emisionin “Fiks Fare” për disa pasuri të saj në vlera marramendëse.

Denoncimi i bërë nga KLSH që flet për shuma me miliona euro, por ne deklaruar në kohën e dorëzimit të kallëzimit penal se akuzat ndaj Petrit Tares do të zgjaten deri në harresë për shkak të ndërhyrjeve të mundshme të bashkëshortes së tij./citynews

Më poshtë ndodhet raporti i plotë i KLSH dhe kallëzimi ndaj Petrit Tares

Lajmet e fundit nga