LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Is Mirel Mërtiri, the "brain" of incinerators? / The three documents that capture the "mat"

2022-06-21 12:16:00, Denoncim CNA

Is Mirel Mërtiri, the "brain" of incinerators? / The three

After the coming to power of the Renaissance, after 2014, the Albanian Government signed three concession contracts for the construction of three incinerators, in Elbasan, Fier and Tirana.

The winners of the concessions are a network of companies, in partnership with each other as well as companies registered in tax havens.

But who is the "brain" of this scheme?

The incinerator concession is already under investigation by the judiciary. A former minister and a former MP have been handcuffed, and Klodian Zoto and Stela Gugallja have been declared wanted.

Por, nga ana tjetër SPAK, nuk ka shpallur në kërkim një tjetër personazh, i cili dyshohet të jetë “njeriu hije”, pas skemës së inceneratorëve.

Bëhet fjalë për shtetasin Mirel Mërtiri, për të cilin në media është përfolur si “truri” i skemës së inceneratorëve në Shqipëri.

Emri i Mirel Mërtirit nuk dilte drejtpërdrejtë në skemë. Por, ditët e fundit CNA.al ka publikuar fakte dhe dokumente ekskluzive që tregojnë lidhjen e drejtpërdrejtë të Mirel Mërtirit me kompanitë, që kanë marrë koncesionin e inceneratorëve në Shqipëri dhe që tashmë po tentojnë të shpërndahen në shumë vende të botës.

Së pari, doli që Mirel Mërtiri ka qenë drejtor i kompanisë “Integrated Technology Services”. Kjo e fundit kompania që ka marrë koncesionin e inceneratorit të Tiranës.

Gjithashtu, emri i Mirel Mërtirit dilte si administrator edhe në kompaninë "ER One Albania", ku bashkëjetuesja e tij Stela Gugallja është ortake me "Energy Recuperator", e cila ka si ortakë dy shtetas italianë, Ernesto Granelli dhe Mario Granelli.

Më tej, është dokumenti i publikuar nga CNA.al, ku Mirel Mërtiri del si negociator i Geogenix B.V, në Zimbabve.

Is Mirel Mërtiri, the "brain" of incinerators? / The three

Dokumenti i dytë, është në Irak. Në vitin 2019, Mirel Mërtiri shfaqet drejtpërdrejt me firmën e tij, në Irak, si përfaqësues i kompanisë "Integrated Energy B.V.".

Is Mirel Mërtiri, the "brain" of incinerators? / The three

Is Mirel Mërtiri, the "brain" of incinerators? / The three

Ndërkohë, së fundi emri i tij del edhe në një akt noterial, për të hapur llogari apo për të transferuar para në Zvicër.

Is Mirel Mërtiri, the "brain" of incinerators? / The three

Is Mirel Mërtiri, the "brain" of incinerators? / The three

Is Mirel Mërtiri, the "brain" of incinerators? / The three

Ai që deri dje dilte si një “oborrtar” i thjeshtë, tashmë faktohet lidhja e Mirel Mërtirit me inceneratorët, në më shumë se një rast.

Në dokumentin e tretë, të publikuar nga CNA.al, kompania "Integrated Energy B.V.” autorizon Mirel Mërtirin të transferojë paratë në Zvicër.  

Pra, ai që deri dje dilte si një “oborrtar” i thjeshtë, tashmë faktohet lidhja e Mirel Mërtirit me inceneratorët, në të paktën tre dokumente. Dhe SPAK, është përballë provave.

Tre inceneratorët e pretenduar

Inceneratori i Elbasanit, një kontratë 22 milionë euro, u fitua nga kompania “Albtek Energy” më 12 dhjetor 2014. Kompania është themeluar më 10 korrik të 2014 nga Stela Gugallja.

Ndërsa inceneratori i Fierit, një kontratë 28 milionë euro, u fitua nga kompania “Integrated Technology Waste Treatment Fier” e themeluar në tetor të 2016. Kompania zotërohej fillimisht nga “Integrated Energy Services” me 80 për qind dhe dhe kompania italiane “Energy 2” me 20 për qind të aksioneve.

Dhe inceneratorin e Tiranës, një kontratë 128 milionë euro, e fitoi kompania “Integrated Energy B.V S.P.V”, me drejtues Klodian Zoton.

Por, ndërsa kanë kaluar rreth tetë vite nga firmosja e kontratave koncesionare dhe janë paguar miliona euro nga taksat e shqiptarëve, sot që flasim në Shqipëri kemi dy incenerartorë që nuk funksionojnë, në Fier dhe në Elbasan, ndërsa në Tiranë nuk ka incenerator. Por, vetëm një landfill./CNA.al

 

21:23 DENOUNCEMENT

Denoncimi i

Por, megjithëse ngjarja ka ndodhur 7 vite më parë, asn...

Lajmet e fundit nga