LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Grenell, pro-serbi që sulmon Kosovën/ Pse hesht Kokalari për mikun e saj?

4 Gusht 2022, 11:35, Aktualitet CNA

Grenell, pro-serbi që sulmon Kosovën/ Pse hesht Kokalari për

Evi Angelakis-Kokalari, e cila sulmon herë pas here të rinjtë e FRPD-së, duke tentuar të përçajë sa më shumë PD-në, është mikesha e Richard Grenell, njeriut që herë pas here me deklaratat e tij sulmon Kosovën.

Ajo është shfaqur në krah të tij edhe në Tiranë, duke iu referuar Grenell-it si ambasador dhe si një nga njerëzit e afërt të ish-Presidentit amerikan, Donald Trump.

Po përtej posteve që ka mbajtur Grenell duket qartë që është një pro-serb. Në rrjetet e tij sociale, ai herë pas here poston pro Presidentit serb, Aleksandër Vuçiç.

Grenell, pro-serbi që sulmon Kosovën/ Pse hesht Kokalari për

Për Grenell, Kosova duhet të trajtohet si zemra e Serbisë.

Grenell, me 29 qershor 2021, përvjetorin e Betejës së Kosovës ua uroi serbëve, duke thënë se “sot përkujtohen martirët e 'shenjtë serbë' dhe Shën Princ Lazari”.

“Sot nderojmë heronjtë e Vidovdanit. Në këtë ditë më 1389, beteja kundër Otomanëve në Kosovë filloi. Sot është një ditë përkujtimi për Shën Princ Lazarin dhe martirët e shenjtë serbë”, deklaroi nëpërmjet një postimi në “Twitter”.

Grenell, pro-serbi që sulmon Kosovën/ Pse hesht Kokalari për

Së fundmi e quajti Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, fashist

"Edhe njëherë, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, një i majtë radikal dhe fashist me përvojë, njëanshëm ka vepruar për të ndalur targat serbe dhe letërnjoftimet në Kosovë. Mashtrim. Papërgjegjshmëri. Dhe e panevojshme. Pse Sullivan dhe Blinken nuk po i thonë të ndalë metodat fashiste?”, ka shkruar Grenell në "Twitter".

Grenell, pro-serbi që sulmon Kosovën/ Pse hesht Kokalari për

Ky është Richard Grenell, miku i Evi Angelakis-Kokalari.

Grenell, pro-serbi që sulmon Kosovën/ Pse hesht Kokalari për
Evi Angelakis-Kokalari dhe Richard Grenell

CNA.al, Kokalarit i ka drejtuar shumë pyetje dhe nuk i është përgjigjur pjesës më të madhe.

Ajo nuk është përgjigjur as për çështjet e lobimit, as se ku i ka gjetur paratë, as shumën e fondeve që ka shpenzuar, as deklarimet që duhet të bënte në Departamentin e Drejtësisë për këto shpenzime, pasi ka lobuar në Shqipëri për një periudhë afatgjatë, në mbështetje të ish-Kryeministrit Sali Berisha, i cili ishte shpallur "non grata" nga SHBA-ja.

Sot po i drejtojmë edhe një pyetje tjetër.

Meqë e paska kaq shumë mik Grenell-in, cili është qëndrimi i saj për Kosovën?

Cili është qëndrimi për mikun e saj që sulmon Kosovën dhe duket qartas që është një mbështetës i serbëve dhe Vuçiçit?

Në rrjetet e saj sociale, ku Kokalari reagon për çdo gjë, për Kosovën është mjaftuar me shpërndarjen e një lajmi nga mediat e huaja mbi tensionet Kosovë-Serbi, ku në foton kryesore është Aleksandër Vuçiç, për reciprocitetin e targave.

Po asnjë fjalë për qëndrimin e saj mbi këtë çështje.

Grenell, pro-serbi që sulmon Kosovën/ Pse hesht Kokalari për

Kokalari nuk flet asnjë fjalë, pasi njeriu që tentoi të drejtonte operacionin e shkëmbimit të territoreve Kosovë-Serbi, është miku i ngushtë i saj.

Miku i ngushtë i Kokalarit, Richard Grenell, është shfaqur edhe në krah të Kryeministrit Edi Rama.

Grenell, pro-serbi që sulmon Kosovën/ Pse hesht Kokalari për
Richard Grenell dhe Edi Rama

Jo më larg se vitin e kaluar, Grenell ishte me pushime në Shqipëri, në jug, me partnerin e tij, Matt Lashey, ku njoftoi edhe për takimin me Kryeministrin Rama.

Këtu ngrihen dyshime të forta edhe për aktivitetin e Evi Kokalarit në krah të Sali Berishës.

Por kjo është një temë tjetër, ndaj e shtrojmë sërish pyetjen, zonja Angelakis-Kokalari a je dakord me qëndrimet e Grenell-it për Kosovën?/CNA.al

Lajmet e fundit nga