LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dizajnerët e modës kërkojnë materiale pro mjedisore/ Bëjnë këpucë me lëkurë bananeje

27 Tetor 2022, 21:30, Trending CNA

Dizajnerët e modës kërkojnë materiale pro mjedisore/

Atlete të bëra me gjethe bananeje ose ananasi, rroba të bëra me hithër ose luspa peshku… Në kontrollin e krizës klimatike dhe konsumizmit, industria e modës po kërkon materiale të qëndrueshme  dhe po provon shumë materiale.

Hannes Schoenegger, një nga themeluesit e Bananatex, tha: "Ju ndoshta mund të hani produktin përfundimtar," tha Hannes Schoenegger, i cili foli në konferencën Premiere Vision të mbajtur në Paris, kryeqyteti i Francës, javën e kaluar, ku u diskutua se cilat pëlhurat do të mbizotërojnë modën në sezonet e ardhshme:

"Ne mbledhim vetëm skajet e bimëve. Ata tashmë po rriten në pyll. Prandaj, nuk përdoren kimikate, pesticide apo edhe ujë.
Bananatex përdor gjethet e mbledhura nga pemët e bananeve në Filipine për të prodhuar çanta, bluza dhe këpucë për markën suedeze të modës H&M."

Nova Kaeru, e cila është e pranishme në konferencë, gjithashtu bën lëkurë nga luspat e peshkut dhe bimët.

Ananam Anam përgatit këpucë nga gjethet e ananasit për Nike.

Sipas agjencisë franceze të lajmeve "AFP", kompanitë janë të vendosura të sjellin produkte të tilla në rrjedhën kryesore.

"Nuk ka të bëjë me zëvendësimin e pambukut me një alternativë. Ka të bëjë me gjetjen e produkteve të ndryshme për t'u siguruar që asgjë nuk është e tepruar," tha Pilar Tejada Lopez, zëdhënëse e Pyratex, e cila prodhon fije bambu dhe myshk.

Por disa ekspertë paralajmërojnë se rruga drejt qëndrueshmërisë nuk duhet të mbështetet në materiale të reja.

"Materialet e ndryshme janë të padobishme nëse vazhdojmë të prodhojmë të njëjtën sasi veshjesh," tha Victoire Satto nga The Good Goods, një media për modën e përgjegjshme.

Satto tha gjithashtu se pemët mund të priten në të ardhmen për të krijuar vend për bimë të reja në modë.

"Ka një kufi natyror"

Kjo është arsyeja pse kompanitë si Bananatex nuk shkojnë përtej kufijve të bujqësisë natyrore. Schoenegger, bashkëthemelues i kompanisë, vuri në dukje se ata kontribuojnë në programet e ripyllëzimit, rigjallërimin e tokës dhe ofrojnë mundësi punësimi për fermerët:

Ekziston një kufi natyror dhe ne nuk do të shkojmë përtej tij. Sepse atëherë do të ishte e dëmshme.
Megjithatë, Satto vuri në dukje gjithashtu se duhet bërë më shumë kërkime mbi qëndrueshmërinë e materialeve me burim biologjik. Sepse gjysma e dëmit ekologjik të shkaktuar nga industria e modës lidhet me asgjësimin e rrobave.

Nëse produkti mund të zgjasë vetëm për 6 muaj, ai ka një ndikim të madh në mjedis.
Dizajnerja britanike Ifeanyi Okwuadi theksoi se ajo fokusohet në mënyrën se si bëhen rrobat.

"Detajet e vogla ndikojnë në jetëgjatësinë e veshjes suaj."- shprehet ajo./CNA.al

Lajmet e fundit nga