LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ekspozita e "Louis Vuitton"/ Dizajnet e të famshmëve zbarkojnë në Nju Jork

25 Tetor 2022, 14:33, Trending CNA

Ekspozita e "Louis Vuitton"/ Dizajnet e të famshmëve

Ndalesa e fundit, Nju Jork!

Pas 10 muajsh rrugë, ekspozita udhëtuese e Louis Vuitton që feston ditëlindjen e dyqindvjetorit të themeluesit francez ka mbërritur më në fund në Manhattan.

E quajtur "200 Trunks, 200 Visionaries", shfaqja gjithëpërfshirëse është e hapur për publikun në ndërtesën e ish Barneys, së bashku me restorantin ikonik Freds.

Projekti shëtitës përmban 200 trungje të imagjinuara nga personazhe ndriçues dhe miq të shtëpisë, duke filluar nga artistë, këngëtarë dhe mendimtarë e deri te markat ikonike.

Secilit iu kërkua të personalizonte një kanavacë metaforike të zbrazët me përmasa 50 x 50 x 100 centimetra - afërsisht me madhësinë e trungut të parë të themeluesit Louis Vuitton nga vitet 1850. Dhe meqenëse "LV200" u konceptua si një përpjekje filantropike, të gjithë talentët dhuruan tarifat e tyre prej 2 milionë dollarësh në një nga 15 organizatat bamirëse në 13 vende, nga të cilat përfitojnë të rinjtë.

Ekspozita e "Louis Vuitton"/ Dizajnet e të famshmëve

Dizajneri Marc Jacobs, aktori Robin Wright, artisti i grimit Pat McGrath, aktivistja dhe autorja Gloria Steinem, parashikuesi i trendeve Lidewij Edelkoort, krijuesi i lodrave Lego dhe grupi i djemve K-pop BTS janë vetëm disa nga emrat e guximshëm që u bënë krijues. Kryevepra e arkitektit Frank Gehry shfaqet në një dhomë me mure të zbukuruar me letër të thërrmuar - një shenjë e dremitjes për skenografinë e tij për operën "Don Giovanni" - ndërsa artistja e lindur në Brooklyn Francesca Sorrenti e mbuloi punën e saj me kolazh vulë. Ekziston edhe një trung xhuboksi me 200 këngë nga DJ dhe prezantues radiofonik britanik Benji B. 

Mysafirët mund të kalojnë edhe pranë dyqanit të dhuratave në katin përdhesë, i cili përmban koleksione ekspozite, artikuj të vegjël lëkure, aksesorë dhe libra, ose të vizitojnë "The Residency", një hapësirë ??bodrumi ku vizionarët presin seminare interaktive dhe një ekip i brendshëm përgatit festën e Louis Vuitton dritaret për ndërtesën.

Ndërsa shfaqja është falas për publikun, njujorkezët nostalgjikë do të duan të rezervojnë një tavolinë në Freds, pika e nxehtë e drekës e famshme për ushqimin e mirë dhe shikimin e njerëzve që u mbyll në vitin 2020. Louis Vuitton ka ringjallur restorantin e katit të nëntë, tashmë i quajtur Freds x Louis, për kohëzgjatjen e ekspozitës./CNA.al

Lajmet e fundit nga