LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si të largoni rrudhat pa përdorur botox?/ Metoda më e re që jep rezultate natyrale

25 Tetor 2022, 13:55, Trending CNA

Si të largoni rrudhat pa përdorur botox?/ Metoda më e re që

"Emface" është metoda më e re e heqjes së rrudhave pa bërë botox. Një grua 42-vjeçare, e cila e provoi këtë metodë tregoi se ka pasur rezultate fantastike të cilat në fund i kanë kthyer vetëbesimin. 

Sabina Breece nuk ishte gati të kthehej në shkollë. Pas dy vitesh izolimi pandemik, 42-vjeçarja ishte në ankth dhe kishte turp që të çonte fëmijët e saj në shkollë, apo të shoqërohej me nënat e tjera, kjo e gjitha për shkak të pamjes së saj disi të plakur. 

 “Unë mezi isha parë në pasqyrë për disa vjet."- shprehet ajo.

Ajo kishte nevojë për më shumë se një udhëtim në sallonin e flokëve, por kishte frikë se botoksi ose mbushësit mund ta bënin të dukej e ngrirë dhe e panatyrshme. Dermatologu i saj kozmetik, Paul Jarrod Frank, sugjeroi Emface, një trajtim të sapolançuar që përdor energji elektrike me intensitet të lartë dhe frekuencë radio për të ushtruar muskujt e fytyrës dhe për të shtrënguar lëkurën. Duhen katër seanca relativisht pa dhimbje, me një distancë prej një jave, dhe paketa kushton midis 4,000 dhe 4,500 dollarë. Breece iu nënshtrua procedurës dhe ka qenë mjaft i kënaqur me rezultatet.

"Unë nuk vura re asgjë pas seancës së parë, por pas seancës së dytë pashë më shumë përkufizim të mollëzave dhe një ndryshim të madh në nofullën time," tha ajo. "Injeksionet janë të çuditshme, kështu që më pëlqeu ideja që kjo po punonte me muskujt e mi dhe mund t'i ndieja ato duke u shtrënguar."

Për dy dekada, Botox – i cili funksionon duke injektuar një sasi të vogël toksine në zonën e synuar, duke bërë që muskujt të relaksohen dhe të reduktohen rrudhat – dhe mbushësit kanë qenë pjesë përbërëse e artilerisë kundër plakjes së dermatologëve kozmetikë. Por tani, si pacientët ashtu edhe mjekët po ndryshojnë taktikat në favor të alternativave që mund të jenë njëkohësisht më efektive dhe të japin rezultate më natyrale.

“Ka shumë mbipërdorim [me Botox] dhe ka pacientë që kanë parë më pak rezultat me kalimin e kohës, gjë që është e natyrshme për procesin e plakjes,” tha Frank për "The Post". “Mund të jetë kundërintuitive – të paralizosh muskujt që dobësohen me kalimin e moshës dhe të frysh fytyrën me injeksione që mund të ulin elasticitetin ose të shtrembërojnë fytyrën. Kërkesa nr. 1 që kam tani është për diçka që nuk do t'i bëjë pacientët të duken të ngrirë apo të ngopur në fytyrë”.

Emface po shpallet si një opsion i ri emocionues.

"Ne nuk kemi pasur një mënyrë për të trajtuar humbjen e vëllimit pa mbushës përpara se të dilte kjo," tha për "The Post" dermatologu i Upper East Side Arash Akhavan. Së fundmi ai ka kryer procedurën Emface tek modelja Irina Shayk. “Për shkak se po ndërtoni muskujt tuaj, jeni të sigurt për rezultate natyrale. Më pas mund të përdorni me masë Botox dhe filler për të plotësuar efektet.”/CNA.al

Lajmet e fundit nga