LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Refleksologjia e fytyrës/ Për një lëkurë më të bukur dhe për të larguar stresin

26 Tetor 2022, 16:39, Trending CNA
Refleksologjia e fytyrës/ Për një lëkurë më
Foto ilustruese

Nëse, sipas të gjitha gjasave, e dini tashmë refleksologjinë e këmbëve, ndoshta do të habiteni kur të dini se ekziston edhe refleksologjia e fytyrës, një teknikë vietnameze e stimulimit të fytyrës që relakson sistemin nervor, duke i sjellë mirëqenie të gjithë organizmit.

Kjo praktikë ka gjithashtu veti sublimuese që e bëjnë lëkurën rrezatuese dhe ka një veprim kundër plakjes . Me fjalë të tjera, është një domosdoshmëri për të gjithë dashamirët e bukurisë " brenda dhe jashtë ".

Refleksologjia nis nga supozimi se të gjitha organet tona reflektohen në fytyrë , dhe çdo organ korrespondon me një pikë refleksi në një pjesë të veçantë të fytyrës. Duke i stimuluar, punojmë për mosfunksionimet e tyre “në distancë”. Është mirë që koka përmban më shumë se 300 zona reflekse , thotë Aurélia Delsol, një eksperte holistike e bukurisë dhe themeluese e metodës Face Soul Yoga , e cila kombinon jogën e fytyrës , ushtrimet e frymëmarrjes, akupresurën dhe vetë- masazhin . Delsol, e cila lançoi një mjet në formë majë shkruese për përdorim në shtëpi me Seasonly , siç shpjegon ajo në një video në aplikacionin Face Soul Yoga, zbulon për Voguet gjitha përfitimet e refleksologjisë së fytyrës.

Refleksologjia e fytyrës, efektet në trup dhe mendje

"Kjo teknikë natyrale relaksimi ndihmon trupin të shërohet vetë, duke e ribalancuar dhe harmonizuar atë në tërësi. Duke stimuluar pika të caktuara të fytyrës (që përmban më shumë se 300 zona reflekse, në të cilat përfaqësohet i gjithë trupi), organet dhe pjesë të trupit të lidhura me to. Praktika e jogës së fytyrës dhe refleksologjisë së fytyrës na lejon të jemi më të lidhur me trupin tonë dhe të dëgjojmë dhe kuptojmë se çfarë na thotë. Trupi ynë nuk është kundër nesh, por me ne. Ai na dërgon mesazhe që na ndihmojnë të ndihemi më mirë me veten.

Praktika e refleksologjisë së fytyrës largon stresin dhe tensionin, duke rregulluar disfunksionet fizike dhe emocionale, ndihmon në rivendosjen e funksionimit korrekt të organizmit, sipas homeostazës.

Refleksologjia e fytyrës, efektet në fytyrë

"Gjithçka që ndodh në trupin tonë ndikon në fytyrën dhe disponimin. Duke stimuluar disa pjesë të fytyrës, ne rrisim mikroqarkullimin dhe relaksojmë tensionet. Rezultatet fizike janë reale: zbutje e tipareve të fytyrës, reduktim i rrathëve të errët , kullim limfatik, cilësi më e mirë e lëkurës. ... Me një rutinë të përditshme prej 10 minutash në ditë , ne shohim reduktimin e rrudhave, një ridizajnimr të fytyrës, një pamje më të gjallë dhe më të zgjuar dhe buzë më të plota."/ CNA.al

Lajmet e fundit nga