LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video-Kandidatja e Primareve, si prodhim i pazareve “Babale”/ Elozhe për Bashën dhe llum për Berishën

6 Dhjetor 2022, 09:44, Politikë CNA

Video-Kandidatja e Primareve, si prodhim i pazareve “Babale”/ Elozhe

“Babalja” ose siç njihet ndryshe “lideri i pusetave”, Ervin Salianji, ka tashmë një kandidate të dalë nga Primaret e Korçës.

Ajo është Ledina Aliolli, e cila dështoi të zgjidhej kryetare partie pak më muaj parë dhe çuditërisht u zgjodh kandidate për kryebashkiake e Korçës.

“Babalja” dhe kandidatja e tij, muaj më parë villnin vrer, flisnin për "non grata" dhe çonin në qiell Lulzim Bashën.

Thënë më qartë, në Korçë është zgjedhur një kandidate, së cilës Lulzim Basha do t’i realizonte endërrën europiane.

Gjatë një takimi në muajin prill vitin e kaluar, në Korçë, Ledina Aliolli ngrinte zërin në sallë, se kishte nderin t'i jepte fjalën kryetarit të PD-së.

“Kam nderin t'i jap fjalën atij që do na bëjë të realizojmë ëndrrën europiane të studentëve të dhjetorit, zotit Lulzim Basha”, shprehej Aliolli.

Ndërsa “Babalja”, me një grusht njerëzish përreth dhe me në krah Bashën e Aliollin sulmonte Sali Berishën, të cilën e quante llum.

“Ish-punonjës tatimesh që ishin aty, një përfaqësues tjetër, një bastexhi që më shumë rri në burgje sesa jashtë ishte aty për të kërkuar nga një parti aleate për t’u bërë gjasme demokrat sepse këta i bashkon një gjë, i bashkon llumi i bashkon 'non grata', i bashkon dëmi që duan t’i bëjnë Partisë Demokratike kudo cep e më cep”, shprehej Salianji, qeshte Basha e duatrokiste e lumtur Aliolli.

Me në krah Bashën, i cili fliste për luftëra dhe beteja, Salianji, deklaronte se do fitonin zgjedhjet e pjesshme të 6 marsit.

Në emisionin “Zonë e lirë’, deputeti  i videoskandalit erotik se do të dilnin të parët dhe do të fitonin 6 bashkitë.

Zgjedhjet mbaruan dhe rezultatet ishin dështuese dhe humbësit, ndryshuar kurs, duke lëpirë aty ku kanë përshtirë.

Me ikjen e të dështuarit Lulzim Basha, Salinji u kthye me Berishën dhe madje edhe me kandidate për kryetare partie e tashmë bashkie.

Pra, në garë për të shënuar sërish humbjen  e radhës.  Pasi e njëjta kandidate humbi në zgjedhjet për kreun e PD-së së Korçës.

Ledina Aliolli kandidoi për kryetaren e degës. Ajo kishte përballë Devis Osmanin dhe Mateo Ballin, numri i votuesve ishte më pak, por zonja Aliolli mori rreth 200 vota.

Në garat e Primares me votat e degës politike, por dhe me disa simpatizantë të shtuar Aliolli mori 640 vota.

Me 640 vota, kur nuk votohet as nga partia e saj, pretendon të fitojë garën për kryebashkiake, në kurriz të pazareve “babale’./CNA.al

Lajmet e fundit nga