LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Primaret në kohë reale/ Shpallen fituesit e bashkive, fillon numërimi në Tiranë

4 Dhjetor 2022, 22:05, Politikë CNA

Primaret në kohë reale/ Shpallen fituesit e bashkive, fillon

Gara e primareve të Partisë Demokratike ka përfunduar në shumicën e bashkive.

Në shumë prej tyre është shpallur rezultati i fituesit të primareve, ndërkohë që në Tiranë ka filluar numërimi pak minuta më parë.

Në një deklaratë për mediat, Albana Vokshi e PD-së konfirmoi se numërimi nuk kishte filluar për bashkinë e Tiranës, pasi do të bëhej live në media.

Rezultatet e primareve në bashkitë:

Berat: Fitues Zija Ismaili me 527 vota. Sazan Guri 32 vota. Klejdi Spahiu 80 vota. 3 vota të pavlefshme.

Shkodër: Bardh Spahia 1386 pro, 6 kundër, 5 vota të pavlefshme.

Memaliaj: Fitues Albert Malaj me 300 vota. Bukurosh Ajdini 20 vota. 4 vota ishin të pavlefshme.

Selenicë: Fitues Leonard Rakipaj me 270 vota nga 500 në total.

Vau i Dejës: Fitues Zef Hila me 743 vota. Kol Shabanit 117 vota.

Bulqizë: Dëfrim Fiku me 453 vota. Fatos Hoxha 280 vota. 11 vota të pavlefshme.

Shijak: Fitues Rezeart Tusha me 333 vota. Astrit Hoxha 90 vota.

Tepelenë: Fitues Baftjar Imeri me 109 vota. Hysni Kasëmi 71 vota. 3 vota të pavlefshme.

Gjirokastër: Fitues Dorjan Lani 291 vota. Enkelejda Mushi 48 vota. Telnis Skuqi 34 vota. Morën pjesë 373 votues.

Këlcyrë: Fitues Arjan Kasaj me 171 vota. Edmond Nano 39 vota. 1 votë e pavlefshme.

Lushnjë: Fitues Eduart Sharka me 1021 vota. 88 vota Erjon Kërcuku. 9 vota të pa vlefshme.

Pogradec: Fitues Zini Tollozhina me 291 vota. Oligert Muçllari 289 vota. 5 vota të pavlefshme.

Divjakë: Fitues Aurel Malko me 869 vota. Gjergji Janko 470. 11 vota të pa vlefshme.

Devoll: Fitues Elvis Hajdërlli me 1184 vota. Vojsava Bregu 156 vota. Xhensila Kapo 18 vota.

Elbasan: Votuan 2183 persona. 2168 vota pro Luçiano Boçit, 7 kundër, 8 të pavlefshme.

Cërrik: Fitues Servet Duzha me 260 vota. Ankelita Çela 107 vota.

Kurbin: Fitues Behar Haxhia me 1358 vota. 1800 votues në total.

Librazhd: Fitues Shefki Çota me 309 vota. Shaqir Kuka 55 vota. Ndriçim Lila 45 vota. Mereme Zeneli 59 vota. Agron Mekshi 23 vota. Arjanit Leka 149 vota. 2 vota të pavlefshme.

Klos: Fitues Bedri Hoxha 758 vota. Basir Çupa 528 vota. Veri Kuka 6 vota.

Maliq: Fitues Alfred Gega me 920 vota. Alfred Berberi 315 vota. Në total 1236 votues.

Korçë: Fituese Ledina Aliolli me 619 vota. Gjergji Gjata 426 vota. Entela Dvorani 47 vota. Të pavlefshme 16 vota.

Mirditë: Në total 817 votues. Në balotazh Albert Mylyshi dhe Aleksandër Lala.

Vlorë: Fitues Hysni Sharra me 549 vota. Nada Daullja 250 vota. Alta Haluci 231 vota. Në total 1040 votues. 10 vota të pavlefshme.

Mat: Në total 680  votues. Në balotazh Skënder Gjuci dhe Bukurosh Ballabani. Skënder Gjuci 319 vota. Bukurosh Ballabani 145 vota. Lindita Doda 130 vota. Ymer Barçi 78 vota. 8 vota të pavlefshme.

Dibër: Në balotazh Besnik Alku dhe Ismail Uka. Besnik Alku 291 vota. Fadil Begu 268 vota. Margarita Markja 96 vota. Ismail Uka 365 vota. 8 vota të pavlefshme.

Fier: Në balotazh Evdar Kodheli dhe Artur Mahmutaj. Ermal Hamataj 107 vota. Evdar Kodheli  413 vota. Denisa Muçaj 34 vota. Artur Mahmutaj 242 vota. Albano Zhapaj  87 vota.

Lajmet e fundit nga