LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Një “Trëndelinë” për PD-në e Korçës

16 Prill 2022, 09:23, Politikë CNA

Në Korçë po zhvillohen zgjedhjet. Pra është hapur gara për kryetarin e degës së Partisë Demokratike dhe si në shumë qytete të tjera, ditë pas dite po dalin kandidatët.

Kuptohet që garimi, tani pas procesit të rithemelimit është një moment mjaft domethënës për Partinë Demokratike, pasi drejtimi për një kohë, për vitet e ardhshme do të jetë çelësi i një suksesi apo dështimi të saj.

Në fakt, në garë hyn dhe ?Trëndelina?.

Dikush do qeshë, dikush mund ta marrë seriozisht. Në fakt kështu është quajtur një nga kandidatët në garë, Ledina Aliolli.

?Trëndelinë? jo për të fyer, trendelinë si lule e bukur.

Kështu ndodhi kur shkoi në parlament, në vitin 2009, ku u bë deputete.

Fillimisht filluan ta merrnin seriozisht, pasi e shikonin si pedagoge. Kishte filluar të merrte edhe tituj shkencorë, nga ato të Ballkanit, që jep ca lekë, e shko e firmose. Edhe nuk dinte anglisht, por me doktoraturë të mbrojtur.

Gjithësesi Ledina Aliolli është një nga kandidatët. ?Trëndelina? e parlamentit të dikurshëm, e cila më pas kërkonte sërish të ishte deputete. Kandidate për kryetare bashkie. Kandidate për kryetare partie. Dhjetë vite kryetare e Lidhjes së Gruas, në Korçë. Gjithmonë kërkonte të kishte karrige.

Sot, ka shpallur kandidaturën. Ka dalë në garë.

Për çfarë?

Për ?sukeset? e saj që kanë qënë vetëm dështime. Ajo ka kandiduar dhe ka humbur. Ajo ka garuar dhe ka humbur. Ka drejtuar fushata dhe ka humbur. Ka mbi supe humbje në gati 14 vite dhe sërish kandidon sepse mendon që mund të marrë drejtimin e PD-së.

Një ?Trëndelinë? e vërtetë në politikë. Nga hiçi bëhet deputete, bëhet kryetare e Gruas. Më parë i ?lëpihej? një ish-prefektje në Korçë, për të bërë karrierë. Më pas shkoi tek drejtuesit politikë të Korçës, e më tej përfundoi tek Lulzim Basha.

Tani ka përfunduar tek Ervin Salianji.

?Trëndelina? është kandidatura që kërkon të marrë drejtimin e PD-së së Korçës, pasi ka humbur zgjedhjet për bashki dhe zgjedhjet për parlament. Por, nuk ka fituar kurrë për kryetare bashkie.

Prandaj kërkon të marrë dhe drejtimin e PD-së që vitin tjetër t?ia falë atë Rilindjes dhe Partisë Socialiste. Mjafton që t?i japin një ?kockë?.

Në fakt mban edhe detyrën e dekanes, duke shitur mend se është një intelektuale e madhe.

Por, mjafton t?i kontrollosh pak historikun sesi i ka marrë titujt shkencorë në vendet e Ballkanit, dhe kupton se çfarë ka ndodhur vërtetë.

Sot kemi një garë, një ?Trëndelinë? të vërtetë që kërkon të marrë drejtimin e Opozitës, në Korçë. Për ta bërë atë edhe më copë sesa është. Pasi reputacioni apo autoriteti i ?Trendelinës? mbi demokratët dhe qytetarët e Korçës është jo vetëm zero, por ndoshta edhe minus.

Prandaj të tilla ?trëndelina? në garë, bën mirë të marrin një drejtim tjetër. Të shohin diçka tjetër. Jo, egoizmin dhe hundën e tyre, për të marrë një karrige./CNA.al

Lajmet e fundit nga