LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama e pranon para të rinjve: Më shumë shqiptarë ikin, më i ulët numri i atyre që kthehen

10 Qershor 2023, 09:51, Politikë CNA

Rama e pranon para të rinjve: Më shumë shqiptarë ikin,

Të shtunën kryeministri Edi Rama zhvilloi një podcast me 1 vajzë që kishte lënë Gjermaninë për të jetuar në Shqipëri dhe 3 të huaj që jetonin në vendin tonë. Të ftuarit ishin konkretisht nga Zvicra, nga Argjentina, Amerika.

Gjatë bisedës kreu i qeverisë shqiptare u shpreh se numri i qytetarëve që rikthehen është më i ulët në krahasim me të rinjtë që emigrojnë, por sipas tij rikthimi i tyre është i sigurt.

"Ka shqiptarë që ende duan të largohen, të provojnë eksperienca të reja, por është e kuptueshme. Ky është vetëm një moment në histori. Shqipëria është një vend që të kthehet në varësi, por sigurisht ka dhe shumë shqiptarë që duan të largohen nga vendi për të parë një jetë ndryshe", u shpreh kryeministri.

"Më kujtohet edhe vetja, se edhe unë kam qenë emigrant dhe e di, vjen një moment kur ke nevojë për këtë, ke nevojë për këtë atmosferë, ke nevojë për këtë ngrohtësi, madje edhe për mungesën e rregullave rigoroze të qarkullimit rrugor dhe ke nevojë edhe për ekspresin. Ku mund ta pish një ekspres në Berlin, më thuaj? Ku mund ta pish një kafe në Berlin, që të thuash “uau””, tha më tej kryeministri shqiptar.

 

Lajmet e fundit nga