LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Berisha, rezerva për Kurtin/ Nuk veproi mirë me situatën në veri të Kosovës

8 Qershor 2023, 21:15, Politikë CNA
Berisha, rezerva për Kurtin/ Nuk veproi mirë me situatën në
Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, ka shprehur rezerva për qëndrimin e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtin pas zgjedhjes së kryetarëve të rinj në komunat e veriut të Kosovës.

Berisha tha në një intervistë me Alba Alishanin se se zgjedhjet në veri të Kosovës nuk ishin demokratikë.

Përsa i përket përplasjeve me protestuesit kur kryetarit e rinj të komunave donin të shkonin në zyra, ai deklaroi se Kurti nuk duhet të kishte dërguar autoblindat policie në veri.

 “Qeveria e Kosovës ka të drejtën e padiskutueshme që të vendosë rend e ligj në 4 anët e territorit. Një bashkërendim i veprimeve me KFOR, EULEX dhe BE dhe SHBA duhej të bëhej. Nuk mund ta qortosh Albin Kurtin për legjitimitetin e veprimeve. Me partnerët duhet të jesh transparent. Kurti flet me të drejtë për Republikën demokratike. Zgjedhjet ishin demokratike, por produkti i zgjedhjeve nuk ishte një sukses demokratik. Ligji u zbatua. Që në momentin që shkuan me autoblinda policie, ajo nuk ishte mënyra për inaugurimin e qeveritarëve të zgjedhur. Procesi i ligjshëm zgjedhor nuk dha suksesin, por dështoi. Atëherë me partnerët që mbështetën procesin duhej gjetur një zgjedhje edhe për funksionimin e përfaqësuesve deri në zgjedhjet e reja.

Mendoj se në interesin më të mirë të qytetarëve të Kosovës është bashkërendimi i përpjekjeve për ç’tensionim dhe për gjetjen e një zgjidhje të ligjshme. Kam konstatuar se këto janë pranuar nga Osmani dhe Kurti. Çështja e afateve nuk mund të jetë një problem madhor”, theksoi Berisha./ CNA.al

Lajmet e fundit nga