LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nuk u konsultua me Kosovën për draftin/ Rama: Jemi dy shtete të ndryshme

9 Qershor 2023, 18:20, Politikë CNA

Nuk u konsultua me Kosovën për draftin/ Rama: Jemi dy shtete të

Kryeministri Edi Rama foli ditën e sotme për draftin e tij lidhur me Asociacionin në veri të Kosovës, pasi mori kritika të shumta nga politika.

Rama tha se ka dashur që të jetë i drejtë me të gjitha palët. Përsa i përket faktit se nuk është konsultuar me Kosovën për draftin, kreu i qeverisë deklaroi donte të jepte kontributin si një shtet tjetër.

“Jo. Unë dua të jem shumë i drejtë dhe në raport me partnerët. Kjo nuk është një konspiracion i shqiptarëve që ne po e bëjmë bashkë dhe pastaj unë do e çoj. Ky është një kontributi i Shqipërisë si shtet tjetër. Ne jemi vëllezër, por kemi dy shtete të ndryshme. Shqipëria ka shtetin e vet, Kosova ka shtetit e vet”, u shpreh ai në një intervistë për mediat e Kosovës.

Kryeministri tha sërish se për tensionet mban të njejtin qëndrim me Amerikën dhe BE-në.

“Shqipëria në këtë rast, është tërësisht në një linjë me SHBA-të dhe BE-në, me Francën dhe Gjermaninë, me qëndrimin e asaj që po bëjnë autoritet e Kosovës. Shqipëria kontributin e saj saj nuk mund ta jap në këtë proces, përveçse duke qenë shumë etike në raport me aleatët dhe pozicionin e vet. Nuk mundet dot që ne të bëjmë një rol të hedhim gurin dhe te fshehim dorën. Në sensin që t`i konsultojmë këto gjera përpara dhe pastaj të bëjmë sikur nuk kemi konsultuar”, theksoi Rama./ CNA.al

Lajmet e fundit nga