LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Borrell: Duhet një paqe e drejtë, Ukraina të rimarrë sovranitetin territorial

30 Gusht 2023, 22:25, Kosova & Bota CNA

Borrell: Duhet një paqe e drejtë, Ukraina të rimarrë

Kryediplomati i Bashkimit Evropian Josep Borrell theksoi të mërkurën se përpjekjet duhet të mbahen për të kërkuar paqen në Ukrainë, por se ajo "duhet të jetë një paqe e drejtë". 

Duke folur për Christiane Amanpour të CNN, Borrell tha se ishte "e vështirë të besohej se negociatat e paqes mund të zhvillohen" pikërisht tani, duke pasur parasysh sulmin e pamëshirshëm rus në qytetet ukrainase.

“Duhet të përgatitemi, duhet të punojmë për të kërkuar paqen, por kjo paqe duhet të jetë një paqe e drejtë, duke pranuar se ka një agresor dhe një agresor. Dhe agresori duhet të tërheqë trupat e tij, Ukraina duhet të rimarrë sovranitetin dhe integritetin e saj territorial dhe agresori duhet të paguajë për pasojat e agresionit,” shtoi ai./ CNA

Lajmet e fundit nga