LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pas uljes së suksesshme në Hënë, India do të nisë misionin për të studiuar diellin

30 Gusht 2023, 16:56, Kosova & Bota CNA

Pas uljes së suksesshme në Hënë, India do të nisë

Ditë pas misionit të suksesshëm të Indisë në hënë, vendi tani po synon diellin. 

Sipas Organizatës Indiane të Kërkimeve Hapësinore (ISRO), anija kozmike Aditya-L1 do të niset nga Porti Hapësinor Sriharikota më 2 shtator në një përpjekje për të studiuar diellin dhe efektin e tij në motin hapësinor. 

Aditya, e cila i referohet diellit në Hindi, do të vendoset në një orbitë halo rreth pikës Lagrangiane 1 të sistemit Diell-Tokë, ku dielli mund të vëzhgohet pa asnjë pengesë, thuhet në një raport të ISRO.

Sipas NASA-s, pikat e Lagranzhit janë pozicione në hapësirë ??ku forcat gravitacionale të dy masave të mëdha prodhojnë “rajone të rritura të tërheqjes dhe zmbrapsjes” . Forca që rezulton mund të përdoret për të qëndruar në pozicion dhe për të zvogëluar konsumin e karburantit - dhe mund të krahasohet me “pikat e parkimit” për anijen kozmike.

Misioni do të lejojë gjithashtu studimin e erës diellore, e cila potencialisht mund të shkaktojë shqetësime në Tokë , të tilla si ndërprerja e komunikimit dhe sistemeve të navigimit.

Qeveria e Indisë kishte nxjerrë një buxhet prej 46 milionë dollarësh për misionin në vitin 2019, por që atëherë nuk ka publikuar asnjë përditësim. Të mërkurën, India u bë vendi i katërt që zbarkoi në Hënë./ CNA

Lajmet e fundit nga