LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Vuçiç, pas takimit me Lajçakun: Jam i shqetësuar për zhvillimet në Kosovë dhe planin e Kurtit për të dëbuar serbët nga Veriu

30 Gusht 2023, 14:47, Kosova & Bota CNA

Vuçiç, pas takimit me Lajçakun: Jam i shqetësuar

Ditën e sotme në Serbi është mbajtur një takim mes presidentit serb Aleksandër Vuçiç dhe të dërguarit të posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, Miroslav Lajçak.

Pas përfundimit të takimit, përmes një postimi në rrjetet sociale, Vuçiç ka deklaruar se i ka shprehur shqetësimet e tij Lajçakut në lidhje me zhvillimet në Kosovë dhe për atë që ai e quan “plani i Kurtit për të pushtuar me dhunë Veriun dhe për të dëbuar serbët nga aty”.

“Kam biseduar për më shumë se dy orë me Miroslav Lajçakun, unë jam shumë i shqetësuar për zhvillimet në Kosovë dhe planin e Kurtit për të pushtuar me dhunë Veriun dhe për të dëbuar serbët nga aty.

Ia përcolla përfaqësuesit special të Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak”, ka shkruar presidenti Vuçiç./CNA

Lajmet e fundit nga