LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rusia dhe Koreja e Veriut përparojnë në negociatat për arritjen e marrëveshjes së armëve

30 Gusht 2023, 19:30, Kosova & Bota CNA

Rusia dhe Koreja e Veriut përparojnë në negociatat për

Rusia dhe Koreja e Veriut janë duke "përparuar në mënyrë aktive" negociatat e tyre për një marrëveshje të mundshme armësh që do të siguronte municion të konsiderueshëm për lloje të ndryshme të sistemeve të armëve, duke përfshirë artilerinë, në treguesin e fundit që Kremlini është i dëshpëruar për të marrë materiale të mëtejshme për pushtimin e dështuar të Ukrainës., sipas inteligjencës amerikane të sapo publikuar, raporton CNN.

Lajmi për marrëveshjen e mundshme vjen pavarësisht pretendimeve publike të Koresë së Veriut për të kundërtën. 

Administrata e Biden tha të mërkurën se mbetet e shqetësuar se dy shtetet e pafavorshme janë në mes të negociatave të armëve dhe se pas udhëtimit të ministrit rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu në Korenë e Veriut muajin e kaluar, një delegacion i dytë zyrtarësh rusë kanë vizituar Phenianin për diskutime vijuese mbi një marrëveshje e mundshme.

Përveç delegacionit të dytë, presidenti rus Vladimir Putin dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un kanë shkëmbyer letra duke “zotuar të rrisin bashkëpunimin e tyre dypalësh”, sipas John Kirby, koordinator i komunikimit strategjik i Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

“Ne mbetemi të shqetësuar që DPRK-ja vazhdon të marrë në konsideratë ofrimin e mbështetjes ushtarake për forcat ushtarake ruse në Ukrainë dhe ne kemi informacione të reja të cilat mund t'i ndajmë sot se negociatat për armët midis Rusisë dhe DPRK-së po avancojnë në mënyrë aktive”, tha Kirby. “Pas këtyre negociatave, diskutimi i nivelit të lartë mund të vazhdojë në muajt e ardhshëm.” / CNA

Lajmet e fundit nga