LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

FMN: Ndryshimet klimatike mund të rrisin humbjen e jetëve nga konfliktet

30 Gusht 2023, 17:50, Kosova & Bota CNA

FMN: Ndryshimet klimatike mund të rrisin humbjen e jetëve nga

Ndryshimet klimatike ka të ngjarë të përkeqësojnë konfliktet në shtetet e brishta dhe të shkatërruara nga lufta, duke rezultuar në norma më të larta të vdekjeve dhe një ulje të konsiderueshme të PBB-së, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) në një raport të mërkurën, shkruan Reuters.

Banka Botërore çdo vit rishikon një listë të vendeve të klasifikuara si "shtete të brishta dhe të prekura nga konflikti", nga të cilat aktualisht janë 39 dhe 21 janë në Afrikë. Raporti i së mërkurës mbulon të 61 vendet që kanë qenë në listë që nga viti 2006.

Ai zbuloi se goditjet klimatike nuk shkaktojnë konflikte, por ato përkeqësojnë trazirat ekzistuese dhe përkeqësojnë brishtësi të tjera themelore, të tilla si uria dhe varfëria.

Vdekjet nga konfliktet si pjesë e popullsisë mund të rriten me afër 10% në vendet e brishta deri në vitin 2060, tha FMN, duke shtuar se ndryshimi i klimës mund të shtyjë edhe 50 milionë njerëz të tjerë në shtetet e brishta në uri deri në vitin 2060.

Edhe pse provat e ndryshimit të klimës po shtohen pas temperaturave rekord në të gjithë botën gjatë muajve të fundit, vullneti politik për të ndërmarrë veprime është gërryer nga dobësia ekonomike.

Udhëheqësit afrikanë kanë thënë se vendet më të pasura duhet të ofrojnë më shumë para për t'i ndihmuar ata të përshtaten me ndryshimet klimatike dhe kalimin në energji më të gjelbër, duke pasur parasysh se shumica e vendeve afrikane kanë prodhuar një pjesë relativisht të vogël të emetimeve që shkaktojnë ngrohjen globale.

Ata pritet të përpiqen të arrijnë një pozicion të unifikuar negociues për klimën në Samitin Afrikan të Klimës nga 4-6 shtator, përpara samitit të klimës COP28 të OKB-së në Emiratet e Bashkuara Arabe që fillon në fund të nëntorit./ CNA

Lajmet e fundit nga