LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Borrell: Ndryshimi i klimës është një realitet i pamohueshëm dhe një kërcënim për sigurinë globale

6 Gusht 2023, 17:59, Kosova & Bota CNA

Borrell: Ndryshimi i klimës është një realitet i

Paqëndrueshmëria e motit duke kaluar deri në ektreme është qartazi pasojë e ngrohjes globale dhe ndryshimeve klimatike.

Për këtë ka reaguar edhe Përfaqësuesi i Lartë i BE-së Josep Borrell, duke thënë se ndryshimi i klimës është një realitet i pamohueshëm dhe një kërcënim për sigurinë globale.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Borrel thekson se BE mbetet e përkushtuar për të mbështetur të prekurit, nga zonat e goditura nga moti ektrem.

“Konkretisht, Josep Borrell thekson: “Këtë verë, fatkeqësitë natyrore po bëjnë kërdi në mbarë botën, duke vënë jetë në rrezik dhe duke shkatërruar shtëpitë dhe mjetet e jetesës. Në të gjithë Mesdheun, zjarret po bëjnë kërdi. Sllovenia dhe Gjeorgjia janë prekur rëndë nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut. Ndryshimi i klimës është një realitet i pamohueshëm dhe një kërcënim për sigurinë globale. BE mbetet e përkushtuar për të mbështetur të prekurit, nga zonat e shkatërruara nga zjarri në Greqi e deri te viktimat e tajfuneve në Filipine”-deklaron Borrel./CNA.al 

Lajmet e fundit nga