LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kompania Levi's do të ndalojë shitjen e xhinseve në Rusi/ "300.000 dollarë shkojnë për refugjatët ukrainas"

27 Tetor 2022, 21:45, Trending CNA

Kompania Levi's do të ndalojë shitjen e xhinseve në Rusi/

Levi's i është bashkuar një numri kompanish të shitjes me pakicë që kanë ndaluar shitjet e tyre komerciale në Rusi , e cila ende po pushton Ukrainën .

Kompania amerikane e veshjeve tha në një deklaratë se do të sigurojë mijëra dollarë ndihmë humanitare për refugjatët ukrainas dhe premtoi mbështetje për punonjësit, partnerët dhe familjet e saj të prekura nga vendimi për të ndaluar shitjet.

Kompania do të dhurojë më shumë se 300,000 dollarë për organizatat jofitimprurëse që ofrojnë ndihmë për refugjatët ukrainas; 200,000 dollarë do t'i dhurohen Komitetit Ndërkombëtar të Shpëtimit, ndërsa 100,000 dollarë do t'i dhurohen CARE.

Levi's po ofron gjithashtu të dhurojë "dyfish" deri në 200,000 dollarë për çdo donacion që punonjësit e tij bëjnë për një numër organizatash "të vendosura për të siguruar që komunitetet më të cenueshme të marrin mbështetjen që u nevojitet".

Rusia, e cila filloi një pushtim të gjithanshëm të Ukrainës të enjten, më 24 shkurt, bëri që rreth 2 milionë ukrainas të largoheshin nga lufta. Mbretëria e Bashkuar, SHBA dhe BE kanë vendosur sanksione ndaj Rusisë që atëherë.

Kompania bëri deklaratat e mëposhtme në deklaratën e saj:

Levi Strauss & Co (LS&Co) po pezullon përkohësisht operacionet e biznesit në Rusi, duke përfshirë investime të reja, duke pasur parasysh përçarjen e madhe që ka ndodhur në rajon, duke e bërë biznesin normal të paqëndrueshëm.
LS&Co dhe partnerët e saj të licencuar po punojnë gjithashtu për të dhuruar xhaketa, çanta shpine dhe veshje të mëdha për të zhvendosurit.
Kompania e shitjes me pakicë tha se "vazhdon të jetë e trishtuar nga konflikti shkatërrues në Ukrainë dhe po mendon për të gjithë ata që janë prekur, duke përfshirë punonjësit, partnerët dhe të dashurit e saj".

Sipas deklaratës, afërsisht 4 për qind e totalit të të ardhurave neto të Levi në vitin 2021 vjen nga Evropa Lindore, ndërsa rreth gjysma e kësaj norme i përket Rusisë.

“Por shqetësimet komerciale janë padyshim dytësore ndaj vuajtjeve të kaq shumë njerëzve”, thuhet në deklaratë.

Javën e kaluar, kompanitë mëmë të markave luksoze të modës si Hermes, Chanel, Givenchy dhe Gucci njoftuan se po mbyllnin dyqanet e tyre në Rusi pasi pushtuan Ukrainën .

Përveç kësaj, Ikea njoftoi gjithashtu se ka pezulluar aktivitetet e saj në Rusi dhe Bjellorusi , ndërsa markat e tjera të modës si Asos, Nike dhe Boohoo kanë ndaluar tregtimin në Rusi./CNA.al

Lajmet e fundit nga