LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndalimi i motorëve me djegie në 2035/ Italia dhe Gjermania, kundër planit të BE-së

2 Mars 2023, 08:58, Politikë CNA

Ndalimi i motorëve me djegie në 2035/ Italia dhe Gjermania,

Ministri gjerman i Transportit, Volker Wissing, tha se vendi i tij nuk do të mbështesë zyrtarisht një marrëveshje të negociuar për t'u dhënë fund emetimeve të karbonit nga makinat dhe furgonët e rinj deri në vitin 2035, vetëm në rast se vjen një propozim për përdorimin e karburanteve paraqitet nga Komisioni Europian.

Pas qeverisë italiane, deklaratat e ministrit gjerman të transportit vënë në dyshim marrëveshjen për kufizimet e CO2 për makinat dhe furgonët, e cila u miratua në Parlamentin Europian dy javë më parë.

Gjermania mund ta mbështesë marrëveshjen vetëm "nëse Komisioni bën një propozim" se si automjetet me motorë me djegie të brendshme që funksionojnë vetëm me lëndë djegëse sintetike mund të regjistrohen edhe pas vitit 2035, u tha gazetarëve Wissing.

“Komisioni Europian duhet të ofrojë për të mundësuar regjistrimin e automjeteve me motorë me djegie edhe pas vitit 2035. Ne kemi nevojë për të gjitha opsionet, duke përfshirë motorët me bateri elektrike, hidrogjen dhe me djegie që punojnë me karburant", tha ministri Wissing./CNA.al

Lajmet e fundit nga