LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Berisha rrëzon akuzat/ Protesta e 3 marsit nuk është presion për gjykatën

1 Mars 2023, 21:16, Politikë CNA
Berisha rrëzon akuzat/ Protesta e 3 marsit nuk është presion
Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka rrëzuar akuzat se protesta e 3 marsit, e cila zhvillohet në të njejtën ditë me gjyqin e vulës është presion ndaj Gjykatës së Apelit.

Berisha tha në një intervistë me Mirela Milorin se nuk është ky qëllimi i demokratëve, ndërsa theksoi se protestat do të vazhdojnë pavarësisht vendimit të gjykatës.

“Është absolute, e qartë si drita e diellit se ku është shumica dhe kush e ka ndjekur pikë për pikë legjitimitetin dhe kush ka shkelur parimin e drejtësisë duke u bërë palë. Nuk besoj se gjykatësit do të pranojnë në këto kushte të gjykojnë për një palë që s’ka qenë palë dhe s’do pranojnë kurrë të përjashtojnë pluralizmin.

Ky është revolucion, ne jemi të përgatitur për proceset legjitime zgjedhore me radhë, nuk heqim dorë nga lëvizja jonë. Nuk ka stabilitet Shqipëria me Edi Ramën. Ne ndjekim procesin zgjedhor me shumë vëmendje, ka shkelje monstruoze, të paimagjinueshme. Kjo nuk do të thotë se do  e bojkotojmë, do marrim pjesë në zgjedhje dhe vazhdojmë procesin. Ka një ndërhyrje të Ramës në këtë proces, Olta Xhaçka i thotë një ambasadori para një jave se është vendosur në këtë mënyrë me gjykatësit.

Po të marrim këtë dhe po të marrim deklaratën e Ballës në Kuvend tregon ndërhyrjet e tyre të jashtëzakonshme. Unë garantoj që s’ka asnjë qëllim, protesta vazhdon pavarësisht nga vendimi i Gjykatës, nuk është presion ndaj Gjykatës. Kemi një armik, e kemi të fiksuar”, u shpreh Berisha./ CNA.al

Lajmet e fundit nga