LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Nuk krahasohet llumi me kristalin”/ Berisha: Këlliçi do e bëjë Tiranën të shëndetshme

1 Mars 2023, 22:07, Politikë CNA
“Nuk krahasohet llumi me kristalin”/ Berisha: Këlliçi do
Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka folur mbrëmjen e sotme për kandidatin e Tiranës Belind Këlliçin.

Berisha tha në një intervistë me Mirela Milorin se të krahasosh Erion Veliaj n me Këlliçin, është njësoj si të krahasosh terrin me dritën apo llumin me kristalin.

Ai theksoi se Këlliçi do ta bëjë Tiranën një qytet të shëndetshëm dhe të krahasosh terrin me dritën, llumin me kristalin.

“Unë besoj se në rast se krahasohen të dy kandidatët është një krahasim si të krahasosh terrin me dritën, llumin me kristalin. Nuk krahasohen kandidatët. Erion Veliaj ka treguar një përçmim të tmerrshëm ndaj qytetarëve. Sot Tirana është 1 nga 10 qytetet më të ndotura. Ka Tirana numrin më të lartë të veturave për frymë? Jo, ka qytete që kanë 4 herë më shumë vetura dhe janë 5 herë më të pastra. Erion Veliaj e ka shprehur publikisht t’ua u vështirësojë përdorimin e makinave qytetarëve. Kjo do të thotë të bësh gjithçka për të ngadalësuar trafikun. Të gjithë ata që janë në trafik i helmon me gazra që lëshojnë makinat që mezi lëvizin.

Belind Këlliçi në radhë të parë do mendojë një qytet i shëndetshëm. E dyta, Belind Këlliçi do të përfillë interesat e plota të qyterarëve. Marrim kullat. Ka në shumë kryeqytete, por nuk gjen kryeqytet ku kullat dalin si kërpudha. Duke ndërtuar një kullë pa të gjithë hapësirën urbane rreth saj, intoksikon të gjithë banorët sepse shton dendësinë, e çon deri në 20 mijë banorë për kilometër.

Shërbimet e huaja kanë konstatuar se këtu groposen konteinerë me tonelata Euro, tani kanë nxjerrë vendimin ku u lejojnë vetes të venë dorë mbi të paktën 200-300 mijë banesa. Ne kemi privatizuar në ’92 gjithsej ç’kishte Shqipëria 220 mijë apartamente. Nga këta, 200 mijë kanë qenë të para vitit ’83”, u shpreh kryedemokrati./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga