LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

McGonigal “zbret” në Kuvend/ 24 orë debat me Ramën, çfarë pritet të ndodhë në seancën maratonë

2 Mars 2023, 07:37, Politikë CNA
McGonigal “zbret” në Kuvend/ 24 orë debat me Ramën,
Foto ilustruese

Sot do të zhvillohet mocion debati me kryeministrin Edi Rama për çështjen “McGonigal”. Seanca parlamentare do të nisë në orën 10:00 dhe do të vihen në dispozicion 24 orë për të diskutuar një nga çështjet më të nxehta, skandali me McGonigal.

Grupi parlamentar i PS-së do të ketë 750 minuta në dispozicion, 350 minuta do jenë për PD-në, 70 minuta për grupin parlamentar ‘Aleanca për ndryshim’, 80 minuta për ‘Drejtësi dhe Integrim’, 30 minuta për Partinë e Lirisë dhe e njëjta kohë do të jetë në dispozicion për deputetët e PSD-së. 9 deputetë të PD-së do të kenë secili nga 10 minuta kohë për të folur.

Pritet që në sallë të jenë prezentë kreu i PD-së, Sali Berisha, dhe një grup deputetësh, të cilëve u ka përfunduar afati i përjashtimit për shkak të seancave të shkuara.

Opozita ka refuzuar më herët zhvillimin e interpelancës për ish-agjentin e FBI-së që kryeministri Rama ia delegoi ministres Spiropali dhe paralelisht po kërkojnë edhe ngritjen e një komisioni hetimor.

RENDI I DITËS

Në mbështetje të Urdhrit nr. 13, datë 28.2.2023 të Kryetares së Kuvendit, znj. Lindita

Nikolla, rendi i ditës është si më poshtë vijon:

1. Miratimi i procesverbalit të seancës plenare të datës 23.2.2023.

(Neni 44, pika 2 e Rregullores)

2. Njoftime.

(Neni 44, pika 3 e Rregullores)

3. Debat sipas vendimit të Kuvendit nr.11, datë 16.2.2023 “Për caktimin e datës dhe

kohës për debatin për çështjen “Mc Gonigal”. Mocion, Interpelancë, Pyetje.

(Neni 89, 90, 97, 98, 99 i Rregullores së Kuvendit)

Diskutime.

Për sa më sipër, minutazhi për diskutimet është si vijon:

- Grupi parlamentar i Partisë Socialiste 750 minuta

- Grupi parlamentar i Partisë Demokratike 350 minuta

- Grupi parlamentar “Aleanca për Ndryshim” 70 minuta

- Grupi parlamentar “Drejtësi dhe Integrim” 80 minuta

- Deputetët jashtë grupeve parlamentare:

Partia e Lirisë 30 minuta

PSD 30 minuta

Sali Berisha 10 minuta

Albana Vokshi 10 minuta

Edmond Spaho 10 minuta

Flamur Noka 10 minuta

Luan Baçi 10 minuta

Oerd Bylykbashi 10 minuta

Tritan Shehu 10 minuta

Belind Këlliçi 10 minuta

Agron Shehaj 10 minuta.

Lajmet e fundit nga