LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Evi Kokalari si “Haxhi Pishmani”, ndryshon sërish mendim për hapjen e partisë?

23 Janar 2023, 20:53, Politikë CNA
Evi Kokalari si “Haxhi Pishmani”, ndryshon sërish mendim
Evi Kokalari Angelakis

Evi Kokalari Angelakis, e cila ndryshon mendje çdo 24 orë, konfirmoi pasditen e sotme lajmin e CNA.al për themelimin e një partie të re.

CNA.al raportoi se Kokalari kishte bërë gati formularët për krijimin e një partie të re, që në pamundësi të mbledhjes së firmave për zgjedhjet vendore, do ta ketë gati për të garuar në 2025-ën si alternativë përballë PD-së.

Dhe këtë e konfirmoi vetë Evi Kokalari Angelakis, teksa thonte në një status në rrjetet sociale se: “Personalisht, do vazhdoj ndërtimin e Lëvizjes Konservatore Shqiptare, dhe nëse Berisha humb zgjedhjet dhe nuk i bën ndryshimet e lartpërmendura, do e kthej në një parti alternativë te PD, e do filloj menjëherë fushatat për zgjedhjet e 2025”.

Evi Kokalari si “Haxhi Pishmani”, ndryshon sërish mendim

Por kur nuk kanë kaluar shumë kohë nga ky postim, e ashtuquajtura konservatore ka reaguar ashpër, duke e cilësuar krijimin e partisë si një fake news.

Dhe luhatjet e Evi Kokalari Alngelakis kanë qenë gjithmonë të ditura. Ajo ka thënë tre herë se do të tërhiqet nga politika shqiptare dhe tre herë është kthyer.

Hera e parë që Kokalari njoftoi ikjen ishte në 11 janar të 2022-shit, por vetëm një ditë më pas u pendua dhe deklaroi se do të ishte në dispozicion total për PD-në.

Evi Kokalari si “Haxhi Pishmani”, ndryshon sërish mendim

Evi Kokalari si “Haxhi Pishmani”, ndryshon sërish mendim

Në 29 maj, ajo njoftoi sërish largimin, por edhe kësaj here nuk hoqi sërish dorë nga politika, pavarësisht se tha se do të vazhdonte me jetën e saj në SHBA.

Evi Kokalari si “Haxhi Pishmani”, ndryshon sërish mendim

Edhe në 9 tetor, Kokalari njoftoi se do të hiqte dorë nga politika shqiptare dhe sërish nuk ndodhi dhe në dhjetor tha se do të rikthehet.

Evi Kokalari si “Haxhi Pishmani”, ndryshon sërish mendim

Ajo ka thënë dhjetëra herë se do të mbështesë Berishën dhe e ka sulmuar dhjetëra herë. Në 4 dhe 5 tetor e ka sulmuar dhe në 7 tetor ka thënë se është faji i Berishës për situatën në PD e prap e është shprehur se kreu i PD-së ka hapur partinë. Në 7 nëntor thotë se është bashkë me Berishën.

Evi Kokalari si “Haxhi Pishmani”, ndryshon sërish mendim

Evi Kokalari si “Haxhi Pishmani”, ndryshon sërish mendim

 

Evi Kokalari si “Haxhi Pishmani”, ndryshon sërish mendim

 

Evi Kokalari si “Haxhi Pishmani”, ndryshon sërish mendim

Por, Kokalari ka ndryshuar sërish mendim, që nga dhjetori ajo ka hedhur sulme të ndryshme duke mbajtur hapur qëndrim kundër Berishës, PD-së dhe eksponentëve të saj.

Luhatje të tilla ka pasur edhe ndaj kandidatit të primareve për Tiranën, Ilir Alimehmeti. Në 25 tetor, Kokalari i ka cilësuar deklaratat e Alihmehmetit të palogjikshme dhe në 31 tetor i ka kërkuar të hyjë në garën e primareve, por kur Alihmehmeti u tërhoq nga balotazhi, aktivistja ndryshoi sërish mendim dhe në datat 5 dhe 6 dhjetor sulmoi mjekun.

Evi Kokalari si “Haxhi Pishmani”, ndryshon sërish mendim

Evi Kokalari si “Haxhi Pishmani”, ndryshon sërish mendim

Evi Kokalari si “Haxhi Pishmani”, ndryshon sërish mendim

Evi Kokalari si “Haxhi Pishmani”, ndryshon sërish mendim

E njejta gjë po ndodh me partinë. Më 27 shtator ajo tha se ka 45 mijë konservatorë dhe në 2 janar hodhi idenë e krijiminit të një partie konservatore. Edhe në 6 janar dhe më pas, ajo ka artikuluar disa herë se do të krijojë parti konservatore dhe këtë do ta kishte bërë të mundur nëse do të kishte pasur 45 mijë konservatorët.

Evi Kokalari si “Haxhi Pishmani”, ndryshon sërish mendim

Evi Kokalari si “Haxhi Pishmani”, ndryshon sërish mendim

Evi Kokalari si “Haxhi Pishmani”, ndryshon sërish mendim

Pra, Evi Kokalari Angelakis ka 50 statuse dhe i ka në kundërshtim me njëra-tjetrën.

Tani ta ndajë mendjen, do tërhiqet nga politika apo do të rikthehet në politikën shqiptare, është pro Berishës dhe PD-së, apo është kundër tyre, do ta hapë partinë, apo nuk do ta hapë.

Nuk ia ka fajin CNA që Kokalari ka lajthitje.

Njerëzit janë konsekuentë, kanë një qëndrim kur ecin përpara, por çfarë halli ka zonja që ndryshon mendime disa herë brenda ditës?

Çfarë e shqetëson? Se tha që do bëjë parti para zgjedhjeve, tani do bëj pas zgjedhjeve. Ndoshta e ka të papërcaktuar, mund ta bëjë pas zgjedhjeve të 2029-ës se do të rrijë në treg.

Herë do tërhiqem në Amerikë, herë do kthehem në Shqipëri, do tërhiqem nga Shqipëria, do shikoj biznesin në Amerikë. Tani ka filluar do bëj parti, nuk do bëj parti, sulmo këdo.

Në fakt, ne jemi të hapur ta mbështesim nëse ajo bën një parti vërtet konservatore, me apo pa Kujtim Gjuzin./ CNA.al

Lajmet e fundit nga