LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rindërtimi i shtëpive të dëmtuara nga tërmeti/ Berisha: Rama vjedh 60% të fondeve, me fakte dhe dokumenta

21 Janar 2023, 18:46, Politikë CNA

Rindërtimi i shtëpive të dëmtuara nga tërmeti/ Berisha:

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha në fjalimin e mbajtur për 32- vjetorin e themelimit të degës së Partisë Demokratike në Laç deklaroi se kryeministri Edi Rama vjedh nga paratë që ka marr qeveria për  të ndërtuar shtëpitë nga tërmeti.

Berisha deklaroi se Rama vjedh me fakte dhe dokumeta 60% të parave që ka marr për ndërtimin e shtëpive dhe institucioneve nga tërmeti.

"Ky udhëton me 137 fluturime, që po të mbledhësh të gjitha fluturimet e kryeministrave të Ballkanit dhe Evropës rrezik nuk bëjnë kaq shumë. Sikur të ishte i biri i Mbretit të Arabisë Saudite, njeriut më të pasur, me dhomë gjumi në avion, se nuk i duron turbulencat. Se ky ndërton rrugën me çmime të 8-fishta në krahasim me çmimet me të cilat ndërtohen në Europë. Se këta vjedhin dhe vetëm vjedhin. Se ky ndërton për tërmetin, absolutisht ndërtime në të cilat vjedhin të paktën 60% me fakte, me dokumente. Se ky ndërton shkollën. Në Tiranë, shkollat nga PNUD, organizatë e OKB, ndërton shkollat me 680 mijë euro, kurse shkollat me paratë e taksapaguesve, ndërtohen me 3 milionë euro deri 6 milionë euro. Nuk kanë të ngopur këta, janë të papërmbajtur në vjedhje. Ky kryen gjenocid ndaj shqiptarëve në krijimin e kushteve të llogaritura që ata të largohen nga Shqipëria. Sigurisht, të vjedhësh në këtë mënyrë t’i vjedh të ardhmen e tyre, vjedh shpresën e tyre. Të gjitha këto janë kushte për t’u larguar njerëzit nga ky vend. Kjo që ndodh me ne, nuk ndodh në ndonjë vend tjetër", u shpreh ai./ CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga