LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Deputetët e lidhur me krimin/ Dashamir Shehi: I zgjedhin kryetarët e partisë

20 Janar 2023, 09:20, Politikë CNA

Deputetët e lidhur me krimin/ Dashamir Shehi: I zgjedhin kryetarët e

Deputetët dhe lidhja me krimin sipas kreut të LZHK-së, Dashamir Shehi, përzgjedhja e tyre bëhet nga kreu i partisë.

Në emisionin “Të paekspozuarit” në "MCN TV", Shehi tha se listat bëhen nga kreu i partisë, me synimin për të kontrolluar territore edhe përmes elementëve lokalë.

“Rasti i Rrahman Rrajës, nuk është se është ndonjë deputet aktiv në Parlament, por mundet të jetë i rëndësishëm në zonë, kjo është mënyra e përzgjedhjes që peshon realitetin konkret.

Ata janë personazhe lokale pa ndonjë bagazh dhe marrin një rol që është përtej dimensionit të tij.

Ky është protagonizëm lokal, që nuk ka të bëjë me ide. Njerëz si këta nuk mund të hynin në parlament në vitet '90 pa ndonjë bagazh e profesionalizëm, tani mund ta bëjë kushdo.

As Rrahmani nuk ka hyrë vetë aty, çelësi është lista që e bën kryetari i partisë, sepse ai do të kontrollojë territorin edhe përmes elementëve lokalë. Ne duhet të merremi me sistemin zgjedhor që e lejoi këtë gjë”, ka thënë ai./CNA.al

     

Lajmet e fundit nga