LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dokumenti-Alibeaj kapet mat/ Gënjeu publikisht për përjashtimet nga Grupi Parlamentar

11 Janar 2023, 18:46, Politikë CNA
Dokumenti-Alibeaj kapet mat/ Gënjeu publikisht për përjashtimet
Foto ilustruese

Dje, Enkelejd Alibeaj, me detyrën e kreut të Grupit Parlamentar bëri një lëvizje të befasishme. Ai përjashtoi katër deputetë pasi kishte marrë njoftimin se, Ervin Salianji kishte mundur të bashkonte firmat e deputetëve të Berishës dhe disa deputetëve të Lulzim Bashës për ta larguar nga posti i kryetari të Grupit dhe për tu emëruar vetë Salianji si kreu i Grupit Parlamentar të PD-së.

Dokumenti-Alibeaj kapet mat/ Gënjeu publikisht për përjashtimet
Foto ilustruese

CNA.al sjell sot dokumentin e datës 15 janar të vitit 2022. Në dokument ku pretendohet se kanë qenë të pranishëm më shumë sesa gjysma e Grupit, janë përjashtuar vetëm 4 deputetë dhe nuk janë as emrat e Tritan Shehut , Agron Shehajt, Oerd Bylykbashit dhe Belind Këlliçit.

Dokumenti-Alibeaj kapet mat/ Gënjeu publikisht për përjashtimet

Pra lëvizja e djeshme e Alibeajt është thjesht dhe vetëm një njoftim mashtrues për publikun. Alibeaj ndoshta mund të mos ketë turp që të kapet duke mashtruar, por ky dokument tregon qartë gjithçka.

Dje, Alibeaj në njoftimin e tij shprehet se vendimi i datës 15 Janar në fakt me shkresën që po nxjerrim në sot, nuk ka patur asnjë përjashtim të 4 emrave që ka përmendur apo përjashtuar Alibeaj dhe nuk ka pasur asnjë formë tjetër statutore apo mbledhje të grupit parlamentar që i jep një vendim final pas një vendimi të ndërmjetëm.

Sot, më datë 10.01.2023, ka përfunduar afati 1 vjeçar për distancimin e plotë dhe publik nga aktet e dhunës ndaj Partisë Demokratike të deputetëve të pezulluar Tritan Shehu; Oerd Bylykbashi; Belind Këlliçi dhe Agron Shehaj.

Në mungesë të aktit të distancimit, sipas vendimit nr.1 dhe nr. 1/1, datë 10.01.2022 të Kryesisë së Partisë dhe konfirmimit të Këshillit Kombëtar dhe Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike në mbledhjen e datës 15.01.2022, nga sot hyn në fuqi masa e largimit zyrtarisht të tyre nga Grupi Parlamentar.

Për këtë qëllim, është njoftuar zyrtarisht Kuvendi i Shqipërisë që deputetët Tritan Shehu; Oerd Bylykbashi; Belind Këlliçi dhe Agron Shehaj nuk janë më pjesë e Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike duke filluar nga data 11.01.2023”, thuhet në njoftimin e Alibeajt.

Pra që Alibeaj dhe Grupi Parlamentar i kishte paralajmëruar këta se do të duhet të dënoheshin dhe tani pas një viti me qenë se nuk u dënuan aktet e dhunës të 8 janarit këta duhet të përjashtoheshin. Dokumenti i dorëzuar në Kuvend nuk e thotë një gjë të tillë. Pra vendimi i Enkelejd Alibeajt është thjesht i pavlefshëm dhe një mashtrim i bërë ndaj shqiptarëve.

Dokumenti-Alibeaj kapet mat/ Gënjeu publikisht për përjashtimet

Këtë e thotë njoftimi që ka bërë ai vetë dje dhe dokumenti që e ka çuar në Janar të vitit 2022. Mjafton të shohim faktet dhe rregulloren e Kuvendit. Alibeaj, dje thjesht dhe vetëm ka mashtruar. Na ka treguar se është një sharlatan politik i keqpërdorur nga kryeministri Edi Rama dhe nga kryebashkiaku Erion Veliaj, sepse është zënë mat me fakte dhe me dokumente.

Pra, dje na tha se, ishte zbatuar një vendim i datës 15 dhe mjafton të lexoni dokumentin, i cili është pikërisht vendimi i 15 Janarit të 2022 që pretendon Enkelejd Alibeaj. Në fakt ai ka kundër dhe rregulloren e parlamentit ku sipas saj deputetët vetëdeklarohen se cilit grup i përkasin dhe nuk mund t’i përjashtojë Enkelejdi sepse po e heqin nga kryetar grupi pasi kështu ai do të përjashtonte çdo deputet dhe Grupi Parlamentar i PD-së do të ngelej thjesht dhe vetëm me numrin që do të donte ai dhe personat që ai do të donte ti mbante në grup.

Dokumenti-Alibeaj kapet mat/ Gënjeu publikisht për përjashtimet

Tashmë Enkelejdi thjesht dhe vetëm po pret që të shtohen më shumë firma dhe me veprimet e neveritshme dhe me sharlatanizmin e tij politik, thjesht dhe vetëm shton firmat e deputetëve, të cilët aq shumë po e urrejnë Enkelejd Alibeajn, sa janë gati t’i japin firmën edhe një llapaqeni dhe “Babaleje” publik, një tjetër mashtruesi politik si, Ervin Salianji./ CNA.al

Lajmet e fundit nga