LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

U mblodhën firmat të shkarkohej/ Alibeaj përjashton 4 deputetë të tjerë, shërbim edhe Veliajt

10 Janar 2023, 17:05, Politikë CNA

U mblodhën firmat të shkarkohej/ Alibeaj përjashton 4

CNA.al ka raportuar ditët e fundit për intrigën që po luhet brenda Partisë Demokratike.

Ervin Salianji ka nisur të mbledhë 21 firma për të shkarkuar Enkelejd Alibeajn nga posti i kreut të Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, për ta marrë vetë këtë post.

Por sot Alibeaj ka përjashtuar 4 deputetë të tjerë nga grupi parlamentar i Partisë Demokratike, midis tyre Belind Këlliçin duke i shërbyer kryebashkiakut Veliaj. 

Ky veprim i Alibeajt duket se vjen për të ulur numrin e deputetëve që kanë rënë dakord për përjashtimin e tij dhe për ti shërbyer Erion Veliajt, tashmë prova politike është publike.

Ndërkohë, CNA.al raportoi sot Salianji ka mbledhur 4 firma nga mbështetësit e Lulzim Bashës dhe firmat e 15 deputetëve të grupit të Berishës për të përjashtuar Alibeajn.

Aktualisht pretendohet se janë 19 deri në 20 firma të mbledhura, ndërsa Salianjit i duhen dhe një apo dy firma për të shkarkuar Alibeajn dhe për të liruar karrigen për vete.

Por me përjashtimin e 4 deputetëve, Salianjit i duhet të mbledhë 4 firma më shumë./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga