LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Alibeaj firmosi përjashtimin e 4 deputetëve të PD-së, pasi ishte shkarkuar nga kryetar grupi

10 Janar 2023, 18:13, Politikë CNA
Alibeaj firmosi përjashtimin e 4 deputetëve të PD-së, pasi
Enkelejd Alibeaj

CNA.al ka mësuar se Enkelejd Alibeaj ka firmosur përjashtimin e 4 deputetëve të Partisë Demokratike, pasi ai ka mësuar se sot në mesditë Ervin Salianji ka mundur të sigurojë 21 firma, pra për ta shkarkuar Enkelejd Alibeajn.

Pas mbledhjes së firmave, menjëherë ka ardhur reagimi i Enkelejd Alibeajt, i cili ka bërë përjashtimin e 4 deputetëve të PD-së, midis tyre Belind Këlliçin, i cili është dhe kandidati i primareve për bashkinë e Tiranës.

Alibeaj firmosi përjashtimin e 4 deputetëve të PD-së, pasi

Në kohën kur po zbulohej skandali i madh në bashkinë e Tiranës me tenderin e rrugës “Xhon Belushi”, kur e gjithë vëmendja mediatike duhet të ishte aty, Alibeaj përjashton kandidatin e opozitës për Tiranën nga grupi parlamentar.

Pra, Alibeaj me një gur vrau dy zogj.

Së pari, uli kuorumin, duke qenë se nga Grupi Parlamentar duheshin 40 firma, nga të cilat 21 u siguruan, Alibeaj tashmë i heq 4 firma dhe e çon në 36 numrin e deputetëve, por i heq nga deputetët të cilët janë mbështetës të Sali Berishës dhe kanë firmuar për Ervin Salianjin.

Alibeaj firmosi përjashtimin e 4 deputetëve të PD-së, pasi

Kështu siç e ka nisur, vetë me firmën e tij ai mund t’i shkarkojë të gjithë deputetët dhe një ditë të ngelet i vetëm kryetar i Grupit Parlamentar, qoftë edhe pa deputetë, apo bashkë me Gazin, Lulin dhe Joridën. Gjithsesi ka një detaj.

Burime zyrtare i thanë CNA.al se janë mbledhur firmat dhe firmat dorëzohen me nisjen e sesionit të ri parlamentar.

Pra, Alibeaj është i shkarkuar, por ai nga ana tjetër bën dy lëvizje, e para mbron veten, e  dyta i bën një shërbim Erion Veliajt, pasi dihet tashmë që Alibeaj është një vegël që paguhet nga kryeministri Edi Rama dhe kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj.

Alibeaj firmosi përjashtimin e 4 deputetëve të PD-së, pasi

Ne e sfidojmë publikisht Alibeajn për shkarkimet e sotme. A ka një dokument me shumicën e deputetëve të Grupit Parlamentar, me firmat e tyre, për shkarkimin e këtyre deputetëve. Pra, të Oerd Bylykbashit , Belind Këlliçit, Agron Shehajt dhe Tritan Shehut.

Le të tregojë Alibeaj një dokument për shkarkimin e kolegëve të tij me firmat e shumicës së Grupit Parlamentar, atij që konsiderohet me 40 deputetë, pra me 21 firma që shkarkojnë 4 deputetët e sipërpërmendur.

Alibeaj firmosi përjashtimin e 4 deputetëve të PD-së, pasi

Në fakt, nuk ekziston një i tillë, pasi siç ka mësuar CNA.al, shkarkimet e Alibeajt bëhen nga vetë ai në zyrë, pas urdhrave që i jep Lulzim Basha nga zyra e tij në një godinë në qendër të kryeqytetit. Dhe i gjithë skenari duket se është një intrigë e ndyrë politike për të mbajtur Enkelejd Alibeajn, siç e theksuam në krye të Grupit Parlamentar, megjithëse me një grusht deputetësh dhe më tej t’i bëhet një shërbim Erion Veliajt për të goditur Belind Këlliçin, për ta përjashtuar nga Grupi Parlamentar i PD-së edhe pse ai është kandidati zyrtar përballë kryebashkiakut Veliaj.

Tashmë, veprimi i Alibejat është mjaft i qartë. Dokument që ka mbledhur Grupin Parlamentar dhe grupi ka marrë një vendim për shkarkime deputetësh nuk ka. Ai e ka firmosur vetë dhe qëllimet janë dy, ato që përmendëm edhe më sipër, një të ruajë karrigen si kryetar i grupit, pasi u shkarkua më parë me 21 firma deputetësh dhe e dyta t’i bëjë një shërbim Erion Veliajt. Pra, të marrë llokma korrupsioni nga pushteti i Rilindjes./ CNA.al

Lajmet e fundit nga