LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sa u pagua Enkelejd Alibeaj nga Erion Veliaj për të përjashtuar Belind Këlliçin?

10 Janar 2023, 18:51, Politikë CNA
Sa u pagua Enkelejd Alibeaj nga Erion Veliaj për të përjashtuar
Fotomontazh - Belind Këlliçi, Erion Veliaj dhe Enkelejd Alibeaj

Sot me një vendim sa të neveritshëm, po aq dhe mafioz, Enkelejd Alibeaj, pasi mësoi se ishin mbledhur 21 firma për ta larguar nga kryetari i Grupit Parlamentar dhe tashmë pritej vendosja në krye të këtij grupi e Ervin Salianjit, ka bërë përjashtimin e 4 deputetëve të PD-së.

Në ditën kur opozita ishte në kulmin e saj, Belind Këlliçi dhe PD e kishte “kapur të gjallë” Erion Veliajn me një skandal, me një tender i cili po zhvillohej ndërkohë që punimet kishin filluar, një aferë rreth 400 milionë, Alibeaj zgjedh të përjashtojë dhe Belind Këlliçin. Pra, t’i shërbejë kryebashkiakut të Tiranës.

Sa u pagua Enkelejd Alibeaj nga Erion Veliaj për të përjashtuar

Ditën kur vëmendja duhet të ishte atje te skandali, pasi sot kryebashkiaku shkoi në SPAK, ditën kur çdo bateri duhet të drejtohet ndaj kryebashkiakut të Tiranës, Enkelejd Alibeaj merr letrën me stilolaps dhe firmos të përjashtohet Belind Këlliçi dhe tre deputetë të tjerë, Agron Shehaj, Tritan Shehu dhe Oerd Bylykbashi.

Një akt i paprecedentë, një akt i turpshëm, mafioz politik, që ka një pyetje: Sa është paguar Alibeaj për të përjashtuar Belind Këlliçin?

Sa u pagua Enkelejd Alibeaj nga Erion Veliaj për të përjashtuar

Ditën kur të gjithë duhet ta kishin vëmendjen kundër Erion Veliajt, ai e kthen vëmendjen te vetja dhe përjashton Belind Këlliçin. Ky është një nga rastet e paprecedenta në Shqipëri, kur një njeri i vetëm, me çmendurinë e tij përjashton kë të dojë nga Grupi Parlamentar që të mbetet kryetar dhe në fund do të kantandiset vetëm me Lulin, Joridën apo ndonjë tjetër.

Por sado të përjashtojë, e ka të pamundur të qëndrojë në krye të këtij grupi. Alibeaj e di shumë mirë që po përdoret, ndoshta po merr llokmat e fundit të parave nga pushteti i Rilindjes, nga Veliaj dhe nga Rama, por edhe pse ka përjashtuar 4, duhet të përjashtojë të gjithë grupin që të ngelet në krye të tij.

Sa u pagua Enkelejd Alibeaj nga Erion Veliaj për të përjashtuar

Që ta bëjë këtë, ai duhet të ketë shumicën 50 + 1% të firmave të deputetëve, të cilat Alibeaj sot nuk i ka dhe Partia Demokratike, qoftë pjesa e Berishës, qoftë një pjesë e njerëzve që janë pro Bashës, tashmë qartazi refuzojnë maskaradën e Alibeajt, i cili po përdor postin e kreut të Grupit Parlamentar për qëllimet e tij korruptive në bashkëpunim me Partinë Socialiste, Erion Veliajn dhe kryeministrin Edi Rama thjeshtë dhe vetëm për të mbuyshur xhepat e tij dhe biznesve afër tij./ CNA.al

Lajmet e fundit nga