LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Makinë me panele diellore/ Karikim nëpërmjet rrezeve

23 Qershor 2022, 09:47, Lifestyle CNA
Makinë me panele diellore/ Karikim nëpërmjet rrezeve
Projekti i makinës me panele diellore

Makina e parë që do të lëvizë falë energjisë diellore do të prodhohet në vjeshtë nga kompania holandeze “Lightyear”. Makina do të ketë panele diellore në kabinë dhe bagazh.

Ndërkohë që makina lëviz, do të bëhet i mundur edhe karikimi nëpërmjet paneleve diellore. Çdo orë në diell do të shtojë deri 12 km ngarkesë në bateri.

Sipas kompanisë, panelet diellore do të heqin dhe nevojën për karikim të makinave.

Një karakteristikë tjetër e makinës është se peshon 40% më pak në krahasim me makinat e tjera.

Makina pritet të shitet rreth 250.000 euro, por kompania ka theksuar se planifikon që deri në vitin 2025 të prodhojë edhe modele të tjera  që do të shiten me një çmim rreth 30.000 euro./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga