LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nuk merrni përformancën e duhur nga ekipi juaj?/ Këto mund të jenë arsyet

20 Qershor 2022, 21:47, Lifestyle CNA
Nuk merrni përformancën e duhur nga ekipi juaj?/ Këto mund
Foto ilustruese

Një nga klishetë më të vjetra dhe më të vërteta në biznes është se një zinxhir është po aq i fortë sa hallka e tij më e dobët. Dhe një dobësi në lidership do të marrë rezultate mesatare nga skuadrat më të forta. Më poshtë janë tri arsyet e mundshme pse ekipi juaj nuk po punon së bashku aq efektivisht sa do të dëshironit.

Ju nuk keni zhvilluar një kulturë të fortë kompanie

Mënyra se si anëtarët e ekipit tuaj mendojnë për punën e tyre është më e rëndësishme se çdo plan që mund të bëni për ta. Strategjia juaj mund të jetë solide dhe e mirëmenduar, por nuk ia vlen shumë nëse njerëzit tuaj nuk e pranojnë atë. Nëse po përpiqeni t’i emociononi punonjësit tuaj për një produkt ose shërbim të ri, por ata thjesht nuk po e ndiejnë këtë, sepse nuk besojnë në misionin e kompanisë, atëherë mund të jeni të bindur se plani juaj nuk do të funksionojë.

Ndaj dhe kultura e kompanisë, e cila do të jetë një nga faktorët më të mëdhenj në përcaktimin nëse përfitoni ose jo maksimumin nga ekipi juaj.

Ju jeni duke mikromenaxhuar

Të gjithëve na është dashur të mësojmë se punonjësit nuk janë fëmijët tuaj. Kur ju “llastoni” ekipin tuaj, ata nuk do të jenë në gjendje të punojnë në mënyrë të pavarur. Ata thjesht do të jenë të zënë duke bërë atë që ju u thoni të bëjnë, në vend që të bëjnë atë që kanë nevojë ose duan të bëjnë. Kjo do të thotë se jo vetëm që nuk do të jenë në gjendje të bëjnë punën e tyre më të mirë, por as nuk do të jenë në gjendje t’ju ndihmojnë me qëllimet tuaja. Ata nuk kanë nevojë që ju t’i mbani duart dhe t’i drejtoni në çdo hap të ditës.

Nëse jeni duke mikromenaxhuar punonjësit tuaj, është koha të ndaloni. Në vend të kësaj, përpiquni t’u jepni atyre një detyrë dhe të besoni se ata mund ta përballojnë atë vetë. Sapo të shihni se sa të aftë janë, do të habiteni se sa produktivë bëhen.

Nuk merrni përformancën e duhur nga ekipi juaj?/ Këto mund

Nuk po shpërbleheni

Nëse nuk i shpërbleni idetë e punonjësve tuaj, ata do të ndalojnë t’ua japin ato. Ata nuk kanë asnjë nxitje që të vazhdojnë të gjejnë mënyra inovative për të bërë gjëra. E bëjnë këtë prej vitesh dhe nuk kanë marrë asgjë nga kjo. Provoni të stimuloni punonjësit kur ata vijnë me diçka të re edhe nëse është thjesht një ndryshim i vogël, në rritje.

Ju mund të shkoni në të gjitha armët me vizionin tuaj të ri të mrekullueshëm, të përbashkët për suksesin dhe mënyrën se si do të arrini atje, por nëse nuk filloni nga pak, vendosni piketa të arritshme dhe mbani përgjegjësi, do të dështoni para se të filloni./CNA.al

 

 

 

Lajmet e fundit nga