LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si të zgjidhni shalqirin e mirë/ Ndiqni këto truke

20 Qershor 2022, 18:10, Lifestyle CNA
Si të zgjidhni shalqirin e mirë/ Ndiqni këto truke
Foto ilustruese

Jemi në stinën e verës dhe organizmi ynë më shumë se kurrë ka nevojë për fruta të freskëta. Fruti më i preferuar i verës është shalqiri. Shumë njerëz janë të obsesionuar pas këtij fruti të shijshëm e freskues. Por për të zgjedhur një shalqi të shijshëm duhet të dini disa truke të vogla që do t'ju ndihmojnë.

Shikoni për njollën e verdhë, shalqinjtë zhvillojnë një njollë kur janë në tokë. Kur kjo ndarje është e verdhë kremoze,  do të  thotë që  shalqiri është i pjekur mjaftueshëm.

Sipas të dhënave të vrarat e lëvores që formojnë një rrjetë kafe të mirëfilltë ndodhin si pasojë e pllenimit të lules së bimës nga një insekt. Sa më e madhe të jetë e vrara në fjalë, aq më i ëmbël do të jetë fruti.

Është mirë të zgjedhësh shalqinjtë as shumë të mëdhenj as ata të vegjël. Zgjidhni një shalqi me madhësi mesatare. Dhe vini re se shalqi i madh ose i vogël ju duhet të ndieni peshën për aq sa ka madhësinë.

Prekni pjesën e poshtme të shalqirit. Një shalqi i pjekur do të ketë një tingull të thellë dhe lëngu do të ndihet brenda tij.

Mënyra më e zgjuar për të prerë një shalqi, është ta ndani atë në copa me madhësi sa për ta kafshuar./CNA.al

Lajmet e fundit nga